Υπέταξε την Αρμάνι, κοιτάζει Μπασκόνια!

0

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση, πήρε την νίκη κόντρα στην Αρμάνι με 91-81 και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της Πέμπτης με αντίπαλο την Μπασκόνια.

Ο Αγώνας
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά με 13-4 μετά από μόλις 3 λεπτά αγώνα. Οι Ιταλοί αντέδρασαν και με όπλο την άμυνα και τον Τζεντίλε ισοφάρισαν (13-13 5΄) όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκαν λύσεις και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 25-19.

Οι «Ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν για ακόμα μια φορά στο +9 (33-24 13′), όμως η Αρμάνι ήταν και πάλι εκεί για να μειώσει στο καλάθι, 38-36 (16′). Στο τέλος ο Βασίλης Σπανούλης και οι παρέα του όμως βρήκαν σκορ από μακριά και τελικά με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου, το σκορ ήταν 46-41.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Αρμάνι προσπάθησε και μείωσε το σκορ σε 54-52 (23’) χάρη στους πολύ καλούς Σιμόν και Τζεντίλε, όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκαν και πάλι τρόπο να αντιδράσουν. Ο Έρικ Γκριν ξεκίνησε να «πυροβολεί» από τα 6,75, Ο Ολυμπιακός έτρεξε στο τρανζίσιον παιχνίδι και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 70-61.

Οι «Ερυθρόλευκοι» με τον Γκριν ζεστό και τους Χάκετ και Μπιρτς να βρίσκουν ρυθμό ανέβασε την διαφορά στο +15 (78-63 34’). Παρά τις προσπάθειες των Ιταλών οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν διψήφια διαφορά, απαντώντας κάθε φορά που οι Ιταλοί έβρισκαν σκορ. Η Αρμάνι στο τέλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της και τελικά κατάφερε να κλείσει το παιχνίδι με την τελική διαφορά να είναι στο +10 για τον Ολυμπιακό, 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-41, 70-61, 91-81
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 16 (4), Μπιρτς 12, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 16 (1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 8 (2), Χάκετ 10, Λοτζέσκι 10 (2).
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛίν 2, Τζεντίλε 12, Χίκμαν 6, Καλνιέτις 4 (1), Ραντούλιτσα 14, Ντράγκιτς 13 (1), Μάτσβαν 4, Πάσκολο 2, Σάντερς 8 (1), Αμπάς, Σιμόν 16 (2).

MVP
Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να έχει πολλούς MVPs σε αυτή την αναμέτρηση, με την διαφορά όμως να την κάνει ο Βασίλης Σπανούλης με τον Έρικ Γκριν, έχοντας από 16 πόντους έκαστος.

Καλύτερος ηττημένος
Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν είχε 16 πόντους για τους Ιταλούς, χωρίς όμως να μπορεί να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα.

Key Factor
Ο Έρικ Γκριν στο τέλος της τρίτης και στην αρχή της τέταρτη περιόδου έβλεπε το καλάθι… βαρέλι, ανεβάζοντας την διαφορά πάνω από τους 10 και δίνοντας το έναυσμα στον Ολυμπιακό για να πάρει την νίκη.