Έμεινε στη μέση η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ

0

Έστω και αν επέστρεψε από το -15, ο ΠΑΟΚ έχασε από την Ντιζόν 77-84 στην Πυλαία για την 11η αγωνιστική του BCL και ουσιαστικά αποχαιρέτησε την πρόκριση στους «16».

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις από πολλούς παίκτες και προηγήθηκε 5-0 και 7-3 στην κακή άμυνα των Γάλλων. Η Ντιζόν βρήκε καλάθια από πολλούς παίκτες της στην περιφέρεια και μείωσε στο -2 αρχικά και, στη συνέχεια, προηγήθηκε στο σκορ, έχοντας περιορίσει τα σουτ των επιθετικών ατού του «Δικεφάλου». Το σκορ άρχισε πλέον να εναλλάσσεται στη συνέχεια με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα μέχρι οι περιφερειακοί του ΠΑΟΚ να αρχίσουν να σκοράρουν με τρίποντα. Έτσι, με σερί 9-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 22-15, αλλά ένα σερί 6-0 της Ντιζόν με τα τρίποντα έφερε το 22-21 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε σωστά την μπάλα μέσα στη γαλλική ρακέτα στην αρχή της δεύτερης περιόδου και διατηρούσε το +3 με +4 σε αυτό το διάστημα. Όμως, ο «Δικέφαλος» εξακολουθούσε να έχει κάποια προβλήματα στην άμυνα και οι Γάλλοι με 6-0 σερί από την περιφέρεια, προηγήθηκαν 31-34. Αν και το σκορ «κόλλησε» για αρκετά λεπτά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει με το τρίποντο του Τσόχλα. Η Ντιζόν απάντησε μέσα στην ελληνική ρακέτα με σερί 4-0 και προηγήθηκε 38-42, ο ΠΑΟΚ αναλώθηκε σε άστοχα περιφερειακά σουτ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 41-44.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε επιθετικές λύσεις και η άμυνά του ήταν «ευάλωτη» στην αρχή της τρίτης περιόδου, οπότε η Ντιζόν έκανε ότι ήθελε μέσα στη ρακέτα και γρήγορες επιθέσεις και με 12-0 σερί προηγήθηκε 41-56 με όλη την πεντάδα της να σκοράρει. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε προσωρινά και με 5-0 σερί μείωσε 46-56, όμως η Ντιζόν έβαλε την μπάλα σωστά μέσα στο καλάθι και έφερε το 48-60. Εκεί, ΠΑΟΚ «ξέσπασε» και με σερί 12-0 ισοφάρισε στη λήξη του τριαντάλεπτου με τα μακρινά σουτ και με πρωταγωνιστή τον Σόρτερ σε οργάνωση και επίθεση.

Οι δύο ομάδες έβρισκαν τις λύσεις μέσα στη ρακέτα στην αρχή της τέταρτης περιόδου και το ματς πήγαινε ισόπαλο. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις βολές και οι Γάλλοι τα τρίποντα στη συνέχεια και το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια πλέον. Η Ντιζόν σημείωσε τρία συνεχόμενα τρίποντα και κατάφερε να προηγηθεί με +2, όμως ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 προηγήθηκε 75-73 και 77-76. Ο Σουλέιμον με νέο τρίποντο έφερε το 77-79 και οι περιφερειακοί του ΠΑΟΚ άρχισαν να αναλώνονται σε άστοχα τρίποντα και η Ντιζόν απάντησε με 5-0 σερί για το τελικό 77-84.