Ένα ημίχρονο άντεξε η ΑΕΚ, έτρεχε με… 109 η Βαρέζε

39

Για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστική η νταμπλούχος Κύπρου, που προσπάθησε να κοιτάξει στα μάτια την Ιταλική Βαρέζε που δυστυχώς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν υπερηχητική και «διέλυσε» με 109-74 την ομάδα του Κουκούρη. Οι Ιταλοί είχαν σε μεγάλη μέρα τους Μπερτόνε (21 πόντους σε 17’ λεπτά!), Αβράμοβιτς (17 πόντους/9 ασίστ), Σκραμπ (17 πόντους) ενώ από την ΑΕΚ διασώθηκαν οι Βινάλες (21 πόντους/6 ασίστ) και Πέτροβιτς (13 πόντους/4 ριμπάουντ/2 κλεψίματα).

Με το παιχνίδι να ξεκινά σ’ένα πολυ ψηλό τέμπο (τουλάχιστον από αυτό που μας συνηθίζει το Κυπριακό πρωτάθλημα) οι γηπεδούχοι έδειξαν σαφέσταση διάθεση να εκμεταλλευτούν το τρανζίσιον και να βάλουν εύκολα καλάθια και το πέτυχαν με τους Κέιν, Σκραμπ και Μπερτόνε να κάνουν αρκετή ζημιά στην άμυνα των νταμπλούχων. Η κυπριακή ομάδα με τον Βινάλες να ξεκινάει απο’κει που σταμάτησε στο Στρόβολο προσπάθησε να μείνει κοντά αλλά λίγο οι 12 πόντοι του Τυνήσιου που ήταν προιόν ατομικών ενεργειών και λίγο το 75% στα τρίποντα των γηπεδούχων δεν επέτρεπαν μεγάλη αισιοδοξία. Ενδεικτικό ότι το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν 28-20 και οι ασίστ 10-3.

Η ομάδα του Κουκούρη προσπάθησε να περιορίσει το τρανζίσιον των Ιταλών και να βάλει κι’άλλους παίκτες στην εξίσωση και αρχικά τα κατάφερε. Ο Τόμισλαβ Πέτροβιτς ζεστάθηκε και με τρίποντο αλλά και στη συνέχεια δικό το φόλλοου σε αιφνιδιασμό οι Λαρνακείς μείωσαν αρχικά σε 33-29. Δείχνοντας υπομονή και σπουδαία κυκλοφορία στην επίθεση οι Ιταλοί ξέφυγαν εκ νέου με 40-32 αφού τα συνεχόμενα κοψίματα στο ζωγραφιστό δε μπορούσε ν’ακολουθήσει η περιφερειακή άμυνα των νταμπλούχων με τον Κουκούρη να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ.

Με εντολές για καλύτερη κυκλοφορία και περισσότερες πρωτοβουλίες του Σκίφιτς οι κιτρινοπράσινοι θωράκισαν το ζωγραφιστό και ροκάνισαν τη διαφορά στους 3 πόντους (42-39) αναγκάζοντας αυτή την φορά τον Ατίλιο Κάγια να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Σκραμπ πέτυχε 3ποντο, ο Κούνας απάντησε πληρώνοντας τους Ιταλούς με το ίδιο νόμισμα, ενώ με 1/2 βολές του Σκίφιτς η ΑΕΚ μείωσε στο καλάθι (45-43). Και εκεί που η Κυπριακή ομάδα έδειχνε να έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της τα τελευταία 65 δευτερόλεπτα του ημιχρόνου ήταν καταστροφικά! Πρώτα το τρίποντο του Άρτση από την κορυφή, στη συνέχεια το καλάθι-φάουλ του Σκραμπ στο ανοιχτό γήπεδο και καπάκι το λάθος του Κούνα και το νέο γκολ-φάουλ του Αβράμοβιτς στον αιφνιδιασμό έκαναν το 45-43, 54-43 εν ριπή οφθαλμού που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η ομάδα μας προσπάθησε να συνέλθει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μείωσε σε 54-48, όμως η Βαρέζε με μπροστάρη τον «καυτό» Σκραμπ έτρεξε νέο 9-0 και έκανε το 63-48 στέλνοντας τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της με τον τεχνικό των νταμπλούχων να καλεί τάιμ-άουτ 6:30 περίπου λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η αντίδραση των Λαρνακέων δεν έλεγε να έρθει αφού οι Ιταλοί έβρισκαν πολύ εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με το σκηνικό να θυμίζει περισσότερο το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να μεγαλώνει και την Βαρέζε να θυμίζει «Λερναία Ύδρα» αφού ήδη είχε 5 παίκτες να έχουν σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα επόμενα δέκα λεπτά δε χρήζουν ιδιαίτερης κριτικής αφού οι παίκτες της Βαρέζε άλλαξαν ταχύτητα και με όπλο την ψυχολογία έβαζαν τα πάντα από παντού ενώ η ομάδα μας είχε κολλήσει. Η διαφορά έφτασε τους 31 πόντους (!!!) 96-65 και οι Ιταλοί είχαν ήδη 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Το μόνο που περιμέναμε ήταν το τελικό σκορ που κατέληξε στο 109-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-20, 54-43, 84-61, 109-74