Επαγγελματική νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ

9

Ένα ξέσπασμα στα μέσα της 3ης περιόδου ήταν αρκετό για να πάρει η νταμπλούχος μια «επαγγελματική» νίκη επί του μαχητικού Απόλλωνα. Η πολυφωνία στο σκοράρισμα καθώς και η ευστοχία πίσω από το τρίποντο ήταν τα στοιχεία που έφεραν μια σημαντικότατη νίκη για τους Λαρνακείς. Οι παίκτες του Τακιανού πάλεψαν με νύχια και δόντια, έχασαν και στο ημίχρονο τον Χάρπερ (τραυματίστηκε) με τους Νέιλορ και Παντούρη να νιώθουν μοναχικοί καβαλάρηδες δε μπόρεσε να διεκδικήσει μέχρι τέλους το ροζ φύλλο.

Στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού το παιχνίδι δε διεκδικούσε δάφνες ποιότητας με τις 2 ομάδες να είναι νευρικές, με κακές επιλογές 8 λεπτά μετά το ξεκίνημα το σκορ ήταν μόλις στο 9-8. Το παιχνίδι πήγε να πάρει ρυθμό στο τελευταίο δίλεπτο με τις 2 ομάδες να βρίσκουν τις λύσεις το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Λαρνακείς να προηγούνται με βραχεία κεφαλή 16-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Τακιανού να δείχνουν τεράστια συγκέντρωση στην άμυνα έτρεξαν ένα 6-0 σερί και προηγήθηκαν με 16-21 με τον Κουκούρη να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ-άουτ. Οι οδηγίες του έπιασαν τόπο με τους νταμπλούχους με 10-1 σερί να παίρνουν ξανά τα ηνία του αγώνα (26-22). Το προσωπικό κρεσέντο του Ταιρέλ Μπιγκς συνεχίστηκε (10 συνεχόμενοι πόντοι) για το 31-26 ενώ ο Απόλλωνας απάντησε με 4/5 βολές του Ρεντίκας για το 31-30. Το ημίχρονο έληξε στην απόλυτη ισσοροπία αφού ο Παντούρης με buzzer-beater τρίποντο έγραψε το 33-33.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου οι ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (39-38) και τότε οι νταμπλούχοι αποφάσισαν ν’αλλάξουν ταχύτητα. Με την περιφέρεια των κιτρινοπράσινων να παίρνει φωτιά και 3 συνεχόμενα τρίποντα (2 ο Στιούαρτ και 1 ο Μπιγκς) ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα ενώ κράτησε τους κυανόλευκους του Τακιανού στους 9 πόντους σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Λεμεσιανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου με κύριο εκφραστή των επιθετικών τους προσπαθειών τον Νέιλορ όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να συντηρούν μια διαφορά της τάξεως των 7-9 πόντων. Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να πλησιάσει και να απειλήσει με την ΑΕΚ να κερδίζει με 66-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 33-33, 51-42, 66-56