Eπιστρέφοντας από τη «δαντική κόλαση» του -19

184

Oι παίκτες του Μάικλ Μαλόουν, βρίσκοντάς τα και πάλι «σκούρα» από έναν εξαιρετικά διαβασμένο αντίπαλο, βρήκαν τα αντίδοτα στο φινάλε της αναμέτρησης με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να είναι καθοριστικός και έδειξαν το γιατί βρέθηκαν δεύτεροι φέτος στη Δύση. Με την εικόνα που είχε για τρεις περιόδους το σύνολο του Γκρεγκ Πόποβιτς, βέβαια, μπορεί να αισθάνεται αισιόδοξο, συνεχίζοντας να έχει το αβαντάζ.

Ο πολύ καλός Όλντριτζ της πρώτης περιόδου έδινε το σύνθημα στους Σπερς, απέναντι στους Νάγκετς που είχαν ως άξονα εκτελέσεων τους Μίλσαπ και Γιόκιτς, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με 21-26. Όλα αυτά, μέχρι να βρει ρυθμό ο ΝτεΡόζαν και να οδηγήσει την ομάδα του σε ένα σερί 0-12 μετά το 23-28 του 13ου λεπτού, με το οποίο οι Τεξανοί έπαιρναν ξεκάθαρα τα ηνία (23-42), για να κρατήσουν τους γηπεδούχους όρθιους οι Χάρις και Γιόκιτς, αφού τουλάχιστον η ζημιά περιορίστηκε στο 49-59 του ημιχρόνου και το παιχνίδι, φυσικά, δεν είχε πάρει μεγάλη απόκλιση.

Τα δεύτερα του Πόποβιτς έδιναν νέες λύσεις, όμως, για τα «Σπιρούνια» και λίγο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +19 και πάλι με γκολ-φάουλ του Γκέι, φέρνοντας σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους (59-78). Εκεί, με ηγέτη τον Χάρις, πραγματοποιήθηκε ένα επιμέρους 15-2, με τοποίο ολική ανατροπή δεν έγινε, αλλά οι Νάγκετς έμπαιναν και πάλι στο παιχνίδι (75-82). Αυτό αποδείχθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν οι Μάρεϊ και Μίλσαπ πήραν εκ νέου την κατάσταση στα χέρια τους και το προβάδισμα ήρθε με βολές του πρώτου στα 4.5 λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης (99-97). Η ψυχολογία άλλαξε, ο Μάρεϊ «καθάρισε» για το Ντένβερ, που ισοφάρισε και αλλάζει τα δεδομένα για τα ματς στο Σαν Αντόνιο.

Ο ήρωας του φινάλε για το Ντένβερ ήταν και πρώτος σκόρερ με 24 πόντους, με τον Νίκολα Γιόκιτς να αγγίζει το triple double με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Οι 31 πόντοι με 7 ριμπάουντ του ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν, όπως και οι 24 πόντοι με 8 ριμπάουντ του ΛαΜάρκους Όλντριτζ, δεν έφταναν για τους Σπερς.