Επιστροφή στις νίκες για την Πετρολίνα ΑΕΚ με ΣΟΥΠΕΡ-Σιζόπουλο, πάλεψε όσο μπορούσε το “λαβωμένο” ΑΠΟΕΛ με συγκινητικό Ντέντι!

0

Σ’ένα πάρα πολύ άναρχο και μέτριο ποιοτικά παιχνίδι η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 77-67 και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Κεραυνό. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ δε μπόρεσε να διαχειριστεί τις σημαντικότατες απουσίες (Κούνας, Γκάρετ) και γνώρισε την 3η του ήττα στο πρωτάθλημα μετά από αυτές με ΕΝΠ και ΕΘΑ. Κορυφαίος των νικητών (που επίσης είχαν την απουσία του Τόμας) ήταν φυσικά ο Ανδρέας Σιζόπουλος που σημείωσε 25 πόντους με 4 τρίποντα ενώ από το μαχητικό ΑΠΟΕΛ συγκινητικός -αλλά όχι αρκετός- ήταν ο Λαρόν Ντέντι με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου -όπως ήταν φυσικό- προσπάθησε από νωρίς να εκμεταλλευτεί τις σημαντικότατες απουσίες του ΑΠΟΕΛ στη θέση του πόιντ-γκαρντ (απουσίασαν Κούνας και Γκάρετ) και πίεζε ασφυκτικά τον εκάστοτε χειριστή της μπάλας (στο ξεκίνημα τον Γιανναρά). Η ΑΕΚ κυρίως δια χειρός Σιζόπουλου και Άχμαντ έβρισκε σκορ και προηγήθηκε με αρχικά με 17-10 με τον Χουγκάζ να δοκιμάζει διάφορα πειράματα στον άσσο για να βρει το αντίδοτο στην πίεση.

Η είσοδος του Κοιλαρά έδωσε άλλη πνοή στους γαλαζοκίτρινους που μείωσαν αρχικά σε 17-14 όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την κακή κυκλοφορία του ΑΠΟΕΛ έτρεξαν ένα σερί 9-2 για να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με διψήφια διαφορά (26-16).

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Πιστόλα θα είχε ένα εύκολο απόγευμα, τα πολλά λάθη των κιτρινοπρασίνων και η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Χουγκάζ κράτησαν την ΑΕΚ στο 0 για 6 σχεδόν (!!!) αγωνιστικά λεπτά και τρέχοντας ένα 15-0 σερί προσπέρασαν με 26-31. Ο Νικόλας Παπαδόπουλος πραγματοποίησε τριπλή αλλαγή όντας έξαλλος με τους καλαθοσφαιριστές του ενώ ένα τρίποντο του Σιζόπουλου και 2 βολές του Παντελή (από αντιαθλητικό του Πυρίλλη) έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία, 33-33. Στο ίδιο μοτίβο κύλησαν τα τελευταία λεπτά μέχρι την λήξη του ημιχρόνου πριν ο Σιζόπουλος με καλάθι γράψει το 40-38, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και το δεύτερο με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 9 (52-43) με τους Χάμιλτον και Μπράουν να ζεσταίνονται. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν εκ νέου με Γιανναρά και τον -κορυφαίο τους- Ντέντι για το 52-50.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ φρόντισε να πάρει για τα καλά τα ηνία με δύο τρίποντα από τους Μπράουν και Σιζόπουλο, με τον ΑΠΟΕΛ ενδιάμεσα να πετυχαίνει τέσσερις πόντους (από δύο Λάρον-Γιανναράς). Στα μισά της περιόδου, οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν μπροστά με διψήφιο αριθμό πόντων (68-58), ενώ έφθασαν τη διαφορά μέχρι τους +13 (73-60), δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Το layup του Ιάκωβου Παντελή 23” πριν από το άκουσμα της κόρνας για το φινάλε, έγραψε το τελικό 77-67 για την ΑΕΚ.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 40-38, 60-52, 77-67