2267

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες γράφει στο Cyprusbasket για την επική πρόκριση της ΑΕΚ και τη χαρά του ταξιδιού.

Υπάρχουν κάποια παιχνίδια για τα οποία δεν αξίζει να σχολιάσεις οτιδήποτε αγωνιστικό. Υπάρχουν παιχνίδια που εκ των υστέρων σκέφτεσαι πως δεν υπάρχει λόγος να κάνει κάποιος τακτική ανάλυση.

Τέτοιο ήταν το χθεσινό της ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας στα δικά μου μάτια πέτυχε κάτι πολύ σπουδαίο διότι δε μπορώ να χαρακτηρίσω διαφορετικά όσα είδα κόντρα στην Τσμόκι, αλλά και τη συνέπεια που έδειξε η ομάδα του Κουκούρη γενικά στον όμιλο.

Η ΑΕΚ έκανε δύο «διπλά» κι επικράτησε σε ματς «τελικό» μίας ομάδας της VTB με τετραπλάσιο τουλάχιστον μπάτζετ. Αυτό από μόνο του αν το σκεφτεί κάποιος αποτελεί θρίαμβο.

ΜΑΓΚΙΑ Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ 57-65 και όμως οι παίκτες της κυπριακής ομάδας επέμεναν στο πλάνο, δε σταμάτησαν να πιστεύουν και κατάφεραν κάτι που έμοιαζε αδύνατο.

Με εκπληκτική άμυνα κράτησαν την Τσμόκι στους 2 πόντους για κάτι περισσότερο από 5 λεπτά και κατάφεραν να αλλάξουν όχι μόνο το σκορ, αλλά και την ψυχολογία.

Μπορεί ο Βινάλες να ήταν ο πρωταγωνιστής στην επίθεση, αλλά δεν υπήρχε παίκτης που να μην πρόσφερε κάτι. Ένα ριμπάουντ, ένα σκριν, μία άμυνα, ένα φάουλ… Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.

ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΤΟΥΣ

Μπορεί η συγκεκριμένη διοργάνωση να είναι η τέταρτη πιο δυνατή στην Ευρώπη, αλλά αυτό δε μπορεί να μειώσει την επιτυχία της ΑΕΚ. Έτσι κι αλλιώς κρίνουμε με βάση το συγκεκριμένο επίπεδο και όχι αυτό της Euroleague.

Η χθεσινή επιτυχία θεωρώ πως δεδομένα ανεβάζει τις μετοχές και των παικτών. Φυσικά και δεν πιστεύω πως ξαφνικά θα ασχοληθούν με τον Βινάλες, τον Κούνα, τον Παντελή και το Σκίφιτς ομάδες της Euroleague. Χωρίς αμφιβολία όμως τα ονόματά τους θα ακουστούν περισσότερο από όσο πριν.

Πλέον η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει δύο ιταλικές ομάδες (Βαρέζε και Σάσαρι) και την ολλανδική Γκρόνιγκεν. Κάθε ματς θα είναι και μία νέα εμπειρία σε ένα ανώτερο επίπεδο από το προηγούμενο.

Ο Δημήτρης Κουκούρης και οι παίκτες του ελπίζω να απολαύσουν τη συνέχεια της ευρωπαϊκής τους διαδρομής.