Ερασιτεχνικο Α’: Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής

0

«Για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας έγιναν τα ακόλουθα παιχνίδια.

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής, η NIVEA μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, νίκησε 62-60 την PN99. Η καλή κυκλοφορία της μπάλας, η αλληλοκάλυψη στην άμυνα στο διάστημα 20-30 καθώς και η ευστοχία με τον Ζάριτς να πετυχαίνει 17 πόντους, ήταν τα στοιχεία που έδωσαν το δεύτερο ροζ φύλλο στην ομάδα του Στροβόλου. Η PN99 ήταν αρκετά καλή και στο πρώτο ημιχρόνιο πήγε με το +11 στα αποδυτήρια αφού έτρεξε και πίεσε πολύ στην άμυνα. Στη συνέχεια μπλόκαρε επιθετικά για ένα δεκάλεπτο, επανήλθε χάρη στον Γεωργιάδη που είχε 19 πόντους και διεκδίκησε μέχρι το τέλος την νίκη.

Σαν σίφουνας πέρασαν οι ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ αφού κέρδισαν τους ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΥΚΚΟΥ 92-41. Η ομάδα του Καιμακλιού που κυριάρχησε, με επιμέρους σκορ 54-14 στο διάστημα 10-30, πήρε εύκολα τους βαθμούς της νίκης με μπροστάρη τον Αναστασιάδη που πέτυχε 21 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ελεύθερα και προσπάθησαν για το καλύτερο με τον Αγαθαγγέλου να πετυχαίνει 19 πόντους.

Απλή και ουσιαστική η ESOBGA νίκησε την PWC 77-49. Η ομάδα της Αγγλικής Σχολής έδωσε γρήγορο ρυθμό από την αρχή, σκόραρε εύκολα καλάθια, δημιούργησε διψήφια διαφορά μετά το δεκάλεπτο και εύκολα πήρε στο τέλος την νίκη. Οι Λογιστές αιφνιδιάστηκαν από την ευστοχία των αντιπάλων τους και δεν είχαν τις λύσεις κυρίως επιθετικά καθώς ήταν άστοχοι και νευρικοί στην τελική προσπάθεια».