Ερασιτεχνικό (Α’): Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής

0

Με την συμπλήρωση της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας οι ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ συνέχισαν την αήττητη τους πορεία.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Με 9 συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο δίλεπτο του Αναστασιάδη, οι ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ νίκησαν 74-70 την PN99 και συνεχίζουν αήττητοι την πορεία τους. Μπορεί η ομάδα του Καιμακλιού να ξεκίνησε με 7-0 αλλά στη συνέχεια τα βρήκε μπαστούνι και βρέθηκε πίσω στο σκορ 19-28, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό, έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και με τον Προκοπίου να πετυχαίνει 20 πόντους. Ο γρήγορος ρυθμός, οι πιεστικές άμυνες και η υπομονή στην επίθεση ήταν τα στοιχεία του παιχνιδιού που έφερε τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 38. Η εμπειρία αλλά και ο επιθετικός οίστρος του Αναστασιάδη με 23 πόντους έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους στο πιο ωραίο παιχνίδι της αγωνιστικής.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ESOBGA αφού κέρδισε την NIVEA 69-41. Η ομάδα της Αγγλικής Σχολής απλή, ομαδική, αποτελεσματική και με τον Μακρή να σκοράρει 19 πόντους, νίκησε δίκαια και πήρα προβάδισμα έναντι του αντιπάλου της για τις θέσεις 1 ή 2 που οδηγούν απευθείας στην ημιτελική φάση των αγώνων κατάταξης. Από την άλλη οι μόνιμοι πρωταθλητές των τελευταίων ετών ήταν αστοχοι, ενώ οι 41 πόντοι, από τους οποίους οι 20 ανήκουν στον Ζαχαρίου, είναι αρνητικό ρεκόρ της τελευταίας δεκαετίας για αυτούς.

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η PWC αφού νίκησε τους ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΥΚΚΟΥ 66-54. Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημιχρόνιο, όταν η ομάδα των Λογιστών με καλή κυκλοφορία της μπάλας και σκοράροντας τόσο από την περιφέρεια με τον Χατζηγεωργίου 23 με 5 τρίποντα, όσο και κοντά στο καλάθι ξέφυγαν μέχρι και 15 πριν φθάσουν στο τελικό 66-54. Η ομάδα του ΚΥΚΚΟΥ αν και ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο μισό, στην επανάληψη τα πολλά ατομικά λάθη και η έλλειψη ομαδικότητας, της στέρησαν ένα καλύτερο αποτέλεσμα.