Ερασιτεχνικο (Α’): Αποτελέσματα 9ης αγωνιστικής

0

Μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου οι ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ εξασφάλισαν την πρωτιά και πέρασαν στην ημιτελική φάση των αγώνων κατάταξης. Αναλυτικά τα παιχνίδια 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας.

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, οι ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ κέρδισαν 67-60 την PN99 και εξασφάλισαν την πρώτη θέση στην βαθμολογία. Η ομάδα του Καιμακλιού υπερέβαλε τον εαυτό της καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ, 26-41 στο εικοσάλεπτο. Με τον Γιαννά να τραβά το επιθετικό βάρος στο 4ο δεκάλεπτο και πολύ καλή αμυντική λειτουργία οι Καιμακλιώτες πήραν το 8ο ροζ φύλλο. Η PN99 στο πρώτο ημιχρόνιο με σωστή αμυντική κάλυψη, υπομονή στην επίθεση ξάφνιασε τους πρωτοπόρους, όμως η αστοχία στο 3ο δεκάλεπτο όπου πέτυχε 7 πόντους ήταν καθοριστική για την συνέχεια.

Έσπασαν το ρόδι οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΥΚΚΟΥ αφού νίκησαν την PWC 70-68. Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό, ενώ οι συχνές εναλλαγές στο σκορ κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Τελικά μίλησε η θέληση και το πάθος του Κύκκου που ήθελε να πάρει το ροζ φύλλο.

Σε ένα παιχνίδι όπου ο ενθουσιασμός κέρδισε την εμπειρία, η ESOBGA νίκησε 69-68 την NIVEA. Μετά το αρχικό 1-9 για την ομάδα της Αγγλικής Σχολής, το παιχνίδι έγινε αρκετά ανταγωνιστικό καθώς οι περσινοί πρωταθλητές έβγαλαν πάθος και έφεραν τον ρυθμό στα δικά τους μέτρα. Τελικά το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές καθώς οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και με τους φιλοξενούμενους να προσθέτουν ακόμα ένα ροζ φύλλο στην κατοχή τους.