Ερασιτεχνικό (Γ’): Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής

0

Πολύ καλά παιχνίδια είχαμε για την 3η αγωνιστική στην Γ Κατηγορία. Αναλυτικά οι αγώνες.

Απλοί και ουσιαστικοί οι PHOENIX BULLS κέρδισαν τον ΧΑΛΚΑΝΩΡΑΣ 59-25. Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα που οι Μπουλς προηγήθηκαν 21-5, αφού έδωσαν γρήγορο ρυθμό και είχαν ψηλά ποσοστά ευστοχίας. Από την άλλη οι Δαλίτες φοβερά άστοχοι, δεν αντέδρασαν ψύχραιμα και δίκαια έχασαν.

Εύκολη η νίκη της Κ.Ε.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ με αντίπαλο την GZG καθώς το τελικό 50-15 δείχνει την εικόνα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι κυρίαρχοι κάτω από τα καλάθια, έτρεξαν και έβγαλαν εύκολα καλάθια αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν αργές επιστροφές.

Πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε ανάμεσα στην ΑΕΦΥΛΑΚΩΝ και την CABLENET, με την ομάδα των Φυλακών να φεύγει νικήτρια 45-37. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία 3 λεπτά όπου οι Δεσμοφύλακες είχαν καθαρό μυαλό και άντεξαν στην πίεση των φιλοξενουμένων.

Την δεύτερη τους νίκη πέτυχαν οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002 αφού νίκησαν την SDC KNIGHTS 64-32. Οι Απόφοιτοι φρόντισαν από νωρίς να ξεφύγουν στο σκορ και παίζοντας απλά δημιούργησαν διψήφια διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι, ήταν αργοί στην ανάπτυξη και με πολλά αμυντικά κενά.

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, οι NICOSIA WIZARTS νίκησαν τους ΑΠΟΦ ΠΑΛΛΟΥΡΙΩΤΙΣΣΑΣ 51-48. Το κλειστό σκορ, ο καλός ρυθμός καθώς και το πάθος ήταν τα στοιχεία που κράτησαν το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Η ομάδα της Λακατάμιας με καλύτερη οργάνωση έλεγχε το σκορ διατηρώντας μια διαφορά 4-8 πόντων, οι Απόφοιτοι όμως επανήλθαν στην 4η περίοδο και πίεσαν πολύ για την ανατροπή. Τελικά οι Γουίζαρτς πήραν την νίκη αφού τα τρίποντα των Χατζηαναστασίου και Θωμά αποδείχτηκαν χρυσά.