ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ : Με τη… στόφα της πρωταθλήτριας η Pn99 έκανε την ανατροπή και το 1-0 επί της ESOBGA!

0

Μεγάλο ντέρμπι, εναλλαγή συναισθημάτων, ανατροπές, ένταση και… καρδιά πρωταθλήτριας. Η ομάδα της Pn99 κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ESOBGA μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με 71-63 και έκανε το 1-0 που άνοιξε διάπλατα το δρόμο για τον τελικό και την υπεράσπιση του στέμματος. Η ομάδα της Αγγλικής Σχολής έλεγχε το παιχνίδι για 30’ περίπου λεπτά όμως κατέρρευσε στο 4ο και καθοριστικότερο δεκάλεπτο και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει κεφάλι στη σειρά.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση η ESOBGA αφού έβρισκε με σχετική ευκολία το δρόμο προς το καλάθι της Pn99. Με κινητήριους μοχλούς τους Μαντζαράκη και Ν.Παναγιώτου συντηρούσε μια μικρή διαφορά με την ομάδα της Pn99 να βρίσκει λύσεις μόνο από τους Προκοπίου και Φιλίππου. Η ομάδα της Αγγλικής Σχολής έβαλε στην εξίσωση και τον Αμερικανό Τίτο Κλαρκ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 14-23.

Το δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό μεταφέρθηκε από την περιφέρεια πιο κοντά στο ζωγραφιστό με τους γηπεδούχους να λειτουργούν ελαφρώς καλύτερα επιθετικά με το δίδυμο Γεωργιάδη και Χατζηβασιλείου όμως ο θηριώδης Μακρής είχε τις απαντήσεις για τους φιλοξενούμενους με τη διαφορά να μειώνεται στους 6 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (32-38).

Με τον Μιχαλάκη Σάββα (aka Μίχα) να έχει βραχυκυκλώσει οι πρωταθλητές συνέχισαν να δίνουν τη μπάλα στον Αλέξανδρο Γεωργιάδη που ήταν ότι πιο αξιόπιστο παρουσίασε η Pn99 στην 3η περίοδο όμως με όπλο την άμυνα και τους Κλαρκ και Σείσου η ESOBGA συντηρούσε μια διψήφια διαφορά ασφαλείας μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου και με τρίποντο του Τσάκωνα για το (44-54) με το παιχνίδι να κινείται απόλυτα στο δικό της ρυθμό.

Η αστείρευτη όμως μηχανή ενέργειας της Pn99 σε συνεργασία με το μέταλλο της πρωταθλήτριας λειτούργησαν στην τέταρτη και και καθοριστικότερη περίοδο. Η αρμάδα του Κονναφή κατάλαβε πως θα επέστρεφε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού μέσα από την άμυνα και ξεκίνησε σιγά-σιγά να “πνίγει” την ομάδα της Αγγλικής Σχολής. Με σερί 12-2 στα πρώτα 4 λεπτά ισοφάρισε αρχικά σε 56-56 ενώ στη συνέχεια η ESOBGA γύρισε σε άμυνα ζώνης με τους πρωταθλητές να τιμωρούν παραδειγματικά αυτή την αλλαγή. Με τον Μίχα να ξυπνά και σημαδεύοντας με αξιοζήλευτη συνέχεια στο high post τον key factor της αναμέτρησης Ι.Αγρότη έφεραν τούμπα το παιχνίδι και πήραν τεράστιας σημασίας νίκη με 71-63 αφού έτρεξαν επί μέρους σερί 27-9 στα τελευταία δέκα λεπτά.

*Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Προκοπίου και Φιλίππου όμως θα μας επιτρέψουν τον τίτλο του πολυτιμότερου να τον χαρίσουμε εξ ημισείας σε Γεωργιάδη και Αγρότη. Ο μεν παίκτης προπονητής στάθηκε στο ύψος του κρατώντας την ομάδα μέσα στο παιχνίδι την ώρα που το ματς έδειξε να ξεφεύγει, ο δε Αγρότης πέτυχε 8 από τους 10 πόντους του στο καθοριστικό 4ο δεκάλεπτο την ώρα που η μπάλα “έκαιγε” και τιμώρησε τη ζώνη της ESOBGA.

**Οι νικητές κρατούν το ξύπνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και την πολύ σημαντική νίκη που τους φέρνει ένα ροζ φύλλο μακριά από τον τελικό. Οι δε ηττημένοι κρατούν τα πρώτα 30’ λεπτά όπου το πλάνο του Σιζόπουλου έδειχνε να δουλεύει στην εντέλεια.

***Κορυφαίοι της Αγγλικής Σχολής οι Μαντζαράκης και Μακρής.

****Πράξη δεύτερη την Παρασκευή 7μμ στο Κλειστό Κώστας Παπαέλληνας με την Pn99 να ψάχνει τη 2η νίκη και το εισιτήριο του τελικού και την ESOBGA να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και να θέλει να φέρει τη σειρά στα ίσα.

Τα δεκάλεπτα : 14-23, 32-38, 44-54, 71-63

Pn99 : Σάββα 6(2), Κονναφής 2, Γεωργιάδης 9, Φιλίππου 15(1), Αγρότης 10, Σιακαλλής 3(1), Ζάκος, Τουμάζου, Προκοπίου 17(3), Χατζηβασιλείου 7, Ιωάννου, Κάκας 2

ESOBGA : Μακρής 13, Α.Παναγιώτου, Ν.Παναγιώτου 8, Μαντζαράκης 14(3), Τσάκωνας 3(1), Σείσου 7(1), Βλάχος, Παπαγιάννης 7(1), Κλαρκ 11