Ερασιτεχνικό (Α’): Ταυτότητα 14ης αγωνιστικής

0

Το Ερασιτεχνικό πρωτάθλημα έριξε την αυλαία της κανονικής του περιόδου και πλέον όλοι ζουν και αναπνέουν για τα πλέι οφ, που θα κρίνουν το νέο πρωταθλητή.

Στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, η ESOBGA επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της PN99 και οι δύο ομάδες κατέκτησαν τη 2η και 3η θέση, αντίστοιχα και θα βρεθούν αντιμέτωποι στην ημιτελική φάση των αγώνων κατάταξης, ενώ η PWC νίκησε τους BUCKS 1931 και θα βρει αντίπαλο την NIVEA στον άλλο ημιτελικό.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Πήρε το ντέρμπι η ESOBGA

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε η επιθετική δεινότητα των παικτών, η ESOBGA, κέρδισε 71-68 την PN99. Μπορεί η ομάδα της Αγγλικής Σχολής να κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια λόγω της απουσίας του Χατζηβασιλείου, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την περιφέρεια και διεκδίκησαν την νίκη. Οι γηπεδούχοι με τον επιθετικό οίστρο των Ν. Παναγιώτου και Φλόρεντ, έλεγχαν το παιχνίδι αλλά κινδύνεψαν στο τέλος καθώς η ομάδα του Κονναφή παρά την φθορά των φάουλ, επέστρεψε και μπορούσε για την νίκη αλλά ήταν άστοχη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 38-33, 58-50, 71-68
ESOBGA: Σωκράτους 5, Florent 15(4), Παναγιώτου Α 1, Παναγιώτου Ν 24(3), Στυλιανού Σ 4, Θεοχαρίδης Κ 3(1), Μακρής 12(1), Μουκτάρης 7,
PN99: Κομνηνός, Αντωνίου 6, Σάββα 17(2), Ζάκος, Λαρτίδης 2, Τουμάζου 10(2), Προκοπίου 19(2), Ιωάννου, Κονναφής 14(1)

Σούπερ ελεγκτές

Οριστικοποίησε την συμμετοχή της στους αγώνες κατάταξης η PWC και αυτό μετά την νίκη της 76-68 με αντίπαλο τους BUCKS 1931. Οι ελεγκτές επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έβγαλαν αιφνιδιασμούς, σκόραραν από την περιφέρεια και πήγαν με το +17 στο ημιχρόνιο. Στην επανάληψη ίδρωσαν πολύ για να κρατήσουν την νίκη, αφού οι γηπεδούχοι απόβαλαν νεύρα και άγχος, κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, και με μπροστάρη τον Σπύρου έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Η απουσία του Ζωγράφου αποδυνάμωσε τους Bucks κάτω από τα καλάθια και οι Ελεγκτές που σοβαρεύτηκαν πήραν δίκαια την νίκη που τους φέρνει για πρώτη φορά στους αγώνες κατάταξης για τον πρωταθλητή.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 26-43, 53-62, 68-76
BUCKS 1931: Παλταγιάν 2, Μιχαηλίδης, Καψός 18(2), Ιωάννου 2, Σπύρου 32(4), Ρωσσίδης 5, Ζαλούμης 5(1), Γεννάρης 4
PWC: Νεοφύτου, Φωτίου 4, Αργυρού 17(3), Ευθυμίου 1, Junknevicius 3(1), Ιωάννου 12, Παναγιώτου 18, Ozbek 2, Ζαγορίτης, Καρκαμπούλιας, Παύλου, Χατζηγεωργίου 19(2)

Νίκη γοήτρου για Αχιλλέα

Σαφώς καλύτεροι οι ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ νίκησαν τους απογοητευμένους ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΥΚΚΟΥ 54-43. Η επιθετική δεινότητα της ομάδας του Καιμακλιού και η πολύ καλή αμυντική λειτουργία στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ο πυλώνας της επιτυχίας για τους γηπεδούχους. Οι Κυκκώτες παρουσιάσθηκαν νωθροί, απογοητευμένοι λόγω του ότι δεν κατάφεραν να προχωρήσουν στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 30-20, 39-30, 54-43
ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ: Παπαδόπουλος Α 8, Γεωργίου 5(1), Kostadinov 6(2), Ηλία, Nenkov 10, Παπαγιάννης 10, Παπαδόπουλος Ζ 15(1)
ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΥΚΚΟΥ: Κουνναμάς 6(1), Κώστα Α 9(1), Αγαθαγγέλου, Ασσιώτης 3(1), Ζαχαρίου 21(3), Πιτσιλλίδης, Γιαννακού 4