Κιτρινόμαυρη υπεροχή και νίκη της ΕΘΑ!

46

Η ΕΘΑ ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα που έγινε στο Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθέρια αφού επικράτησε της ΑΕΛ με 85-74. Η ομάδα του Ελ Χάτι πήρε το προβάδισμα σπό το πρώτο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκε στη συνέχεια αφού συντηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ένα ισορροπημένο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στα πρώτα στάδια του, με τις δύο ομάδες να είναι στο ισόπαλο 11-11 μέχρι το 4:30. Έπειτα ο Παρκς με λέι απ έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ με 13-11, ενώ ακολούθησαν επτά πόντοι για την ΕΘΑ (τρεις ο Παπάμιχαηλ, από δύο οι Τόμας-Ντέιβις), με το σκορ να πάει στο 18-13. Μέχρι το 7:30 η ΕΘΑ ήταν μπροστά με οκτώ πόντους διαφορά (23-15), με την ΑΕΛ να μειώνει στο επόμενο λεπτό σε 25-22. Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 26-24.

Μέχρι το 11:30 το συγκρότημα του Μίκαελ Κοχ μείωσε σε 28-27, με την ΕΘΑ να απαντάει στο επόμενο ενάμιση λεπτό με επτά πόντους (τρίποντο ο Ντέιβις, από δύο οι Φλέμινγκ-Τόμας) με το σκορ να οδηγείται στο 35-27. Έως το 14’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με δέκα πόντους διαφορά (41-31). Έπειτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους έξι την διαφορά (45-39) μέχρι το 17:30, για να ακολουθήσει λέι απ από τον Κωνσταντίνου στο 18’ με το σκορ να πηγαίνει στο 47-39. Με το τέλος του ημιχρόνου η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 49-42.

Η ομάδα του Χάντι Ελ Χατζ έως το 21:30 έφερε την διαφορά στους εννέα (53-44) ενώ στην συνέχεια η ΑΕΛ με έξι σερί πόντους (από δύο Παλάλας, Χάμιλτον, Παρκς) μείωσε σε 53-50, με τον Κωνσταντίνου στο 25’ να ευστοχεί σε τρίποντο και να φέρνει την ΕΘΑ μπροστά με 56-50. Στο 27’ το σκορ ήταν στο 58-53 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο επόμενο ενάμιση λεπτό πέτυχαν έξι ακόμα πόντους (από τρεις Παπάμιχαηλ-Τόμας) με το σκορ να οδηγείται στο 64-53. Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου το σκορ πήγε στο 65-57.

Έως το 32’ η ΑΕΛ μείωσε σε 67-64, ενώ μισό λεπτό αργότερα ο Χάμιλτον με λέι απ έφερε την διαφορά στον ένα πόντο (67-66). Ακολούθως η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη και έως το 35:30 αύξησε την διαφορά στους επτά (75-68). Στο 37:30 οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με δέκα πόντους διαφορά (80-70), ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα της Έγκωμης πήρε την νίκη με τελικό σκορ 85-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 49-42, 65-67, 85-74