Ερυθροκίτρινο εξπρές με… σπασμένα φρένα “πάτησε” ΚΑΙ τον Απόλλωνα

0

Ο Κεραυνός Στροβόλου ήταν ο νικητής του ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής αφού επιβλήθηκε του Απόλλωνα με 79-65 στο κλειστό “Κώστας Παπαέλληνας”.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη έδειξε τις προθέσεις της από το ξεκίνημα της αναμέτρησης αφού με το… “καλησπέρα” προηγήθηκε με +15 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και έκτοτε δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ.

Κορυφαίος των ερυθροκιτρίνων ήταν ο εκπληκτικός Τζον Ο’Μπράιεν που γέμισε τη στατιστική του με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ (παρέα με μία ασίστ, δύο κλεψίματα και δύο μπλοκ) ενώ άξιοι συμπαραστάτες στάθηκαν οι Χάγκινς και Στυλιανού (15 πόντοι/10 ασίστ ο μεν, 16 πόντους ο δε). Από τους φιλοξενούμενους που άργησαν να μπουν στο κλίμα του αγώνα (σημείωσαν μόλις 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) διασώθηκε ο Μαλίκ Χάινς (15 πόντοι και 8 ριμπάουντ).

Oι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά, μιας και στο πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησαν διαφορά 15 πόντων (24-9). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοναδικό που ο Απόλλωνας πέτυχε περισσότερους πόντους, η διαφορά μειώθηκε κατά ένα καλάθι, με τους «ερυθροκίτρινους» να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 38-25.

Στο 23′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (44-35), όμως ο Απόλλωνας με καλάθια των Χάγκινς, Ο’Μπράιαν (δύο βολές) και Ο’Μπράιαν ξέφυγε ξανά στους 15 πόντους (50-35) στο 25′. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Κεραυνός προηγείτο με 58-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα υπήρξε απόλυτη ισορροπία με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 21 πόντους και τον Κεραυνός τελικά να παίρνει το ροζ φύλλο διατηρώντας τη διαφορά των 14 πόντων (79-65)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-9, 38-25, 58-44, 79-65