«Ερυθρόλευκο» μπρέικ με το… καλημέρα!

0

Ο Ολυμπιακός έκανε το μπρέικ στο κλειστό του ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 75-65 του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75

Οι «πράσινοι» ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, βρίσκοντας πολλές λύσεις έξω από τα 6,75μ. και με τον Τζέιμς να μοιάζει ασυγκράτητος με 11 πόντους.

Ωστόσο, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, οι παίκτες του Πασκουάλ… βραχυκύκλωσαν κι έκαναν βιαστικές επιθέσεις, με τον Παπαπέτρου να βγαίνει μπροστά για τον Ολυμπιακό, που δέχθηκε μόλις 6 πόντους!

Ο Στρέλνιεκς αποδείχθηκε καθοριστικός στην επίθεση με κρίσιμους πόντους, ενώ κομβικά ήταν και τα τρίποντα που έβαλαν στα τελευταία λεπτά ο Μάντζαρης και ο Παπανικολάου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» εξέφρασαν τη δυσφορία τους για τα σφυρίγματα δύο εκ των τριών διαιτητών.

«Κάθε φορά ξεπερνούν τους εαυτούς τους. Είμαστε περίεργοι μέχρι που είναι αποφασισμένοι να φτάσουν οι κύριοι Παναγιώτου και Διαμαντής. Έχουν ακόμα 20 λεπτά να γράψουν ιστορία», έλεγαν χαρακτηριστικά οι άνθρωποι της «ερυθρόλευκης» ΚΑΕ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 18 (1), Τζέιμς 23 (3), Γκιστ 4, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (1), Ρόμπερτς 12 (2), ΜακΛίν 7, Παπαπέτρου 10 (2), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 2.