Έσπασε την έδρα της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ

0

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με τη πλάτη στο τοίχο, καθώς έχανε με 17 πόντους, όμως επέστρεψε και έσπασε την έδρα της ΑΕΚ κάνοντας το 1-0. Πλέον η σειρά μεταφέρετε στη Θεσσαλονίκη, στο PAOK Sports Arena με τους γηπεδούχους να ψάχνουν μία νίκη για να περάσουν στους ημιτελικούς.

Η Ένωση είχε ως στόχο να εκμεταλλευτεί την απουσία του Σχορτσανίτη και έπαιξε με τους Μαυροκεφαλίδη, Μαυροειδή και Μιλόσεβιτς στο ζωγραφιστό. Η διαφορά στο πρώτο μέρος ήταν πάνω από 10 πόντους (17-7) ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 24-16. Με τον Μιλόσεβιτς να έχει κέφια, συνεχίστηκε η πίεση της ΑΕΚ που έφτασε μέχρι και το +17 (35-18). Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με μακρινά σουτ κυρίως, εκμεταλλευόμενη και τα λάθη των γηπεδούχων και άρχισε να μαζεύει τη διαφορά. Ένα σερί 5-0 μείωσε στο 41-33 του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο και μείωσε στους 5 (46-41) με το τρίποντο του Βασιλειάδη. Η ΑΕΚ κρατιόταν μπροστά στο σκορ (50-41), ενώ ο Καλαμπόκης της έδεινε λύσεις από τα 6μ.75 και με τρίποντο του Σάκοτα έκλεισε η τρίτη περίοδος στο 61-52.

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το επιμέρους σκορ 8-3 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Μαργαρίτης ισοφάρισε με τρίποντο (65-65) στα μισά της περιόδου και στη συνέχεια ο Βασιλειάδης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (75-78) με εύστοχο τρίποντο στα 32.5″. Υπάρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την ΑΕΚ διαμαρτύρονται, αφενός, ότι το τρίποντο που επιχείρησε νωρίτερα ο Ντούβνιακ ήταν εκπρόθεσμο, αφετέρου ότι ο Κλάντον έκανε επιθετικό φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, πριν η μπάλα φτάσει στον Βασιλειάδη! Το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές, εκεί που ο Χάτσερ έκανε το 78-81 στα 18.3″ για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 61-52, 78-83

ΑΕΚ: Μαυροκεφαλίδης 19, Κάρτερ 8, Μπράουν 10, Κατσίβελης 5, Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου, Σάκοτα 13, Μιλόσεβιτς 9, Καλαμπόκης 10.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 8, Βασιλειάδης 17, Μαργαρίτης 16, Χάτσερ 21, Κλάντον 9, Τσόχλας 3, Ντούβνιακ 9