Έστω και δύσκολα ο ΑΠΟΕΛ έκαμψε την αντίσταση της ΕΘΑ

0

Ο ΑΠΟΕΛ -που αγωνίστηκε χωρίς τον Πέταρ Ζντράβιτς- κέρδισε έστω και δύσκολα με 74-63. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν ως κορυφαίο τον Βον που σημείωσε 25 πόντους ενώ παρά το ότι ο αγώνας δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας αρκετοί Κύπριοι καλαθοσφαιριστές (κυρίως Σέπος από τους γηπεδούχους αλλά και ο Παπαμιχαήλ από την ομάδα του Χάτι) πήραν και σημαντικό χρόνο συμμετοχής έχοντας όμως παράλληλα και σημαντικότατη συνεισφορά στην ομάδα τους. Ενδεικτικό ότι ο Κύπρος Σέπος έμεινε στο παρκέ για περίπου 20 λεπτά, σημειώνοντας 9 πόντους (3/5 εντός πεδιάς) ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παπαμιχαήλ έμεινε για περίπου 25 λεπτά στο παρκέ σημειώνοντας 14 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του. Στο 7’ το σκορ ήταν στο 13-12 υπέρ του ΑΠΟΕΛ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους στο τέλος της περιόδου (16-14). Οι «γαλαζοκίτρινοι» μέχρι το 16’ έφεραν την διαφορά στους δώδεκα πόντους (29-17), με την ΕΘΑ να παρουσιάζεται βελτιωμένη στην συνέχεια και να μειώνει σε 31-25 στο ημίχρονο.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε μέχρι το 25’ να προηγείται με εννέα πόντους διαφορά (42-31), ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ πήγε στο 49-33. Με την λήξη της περιόδου η ΕΘΑ μείωσε σε 52-40, ενώ έως το 33’ το σκορ πήγε στο 54-45. Στο 37’ το σκορ ήταν στο 66-56, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 74-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 31-25, 52-40, 74-63

ΑΠΟΕΛ (Κώστας Εγγλέζος – Χρίστος Χασανίδης)

Γιανναράς 2, Βον 25 (3), Τζάξον 15 (1), Χιλ 10, Άσλεϊ 8, Λοϊζίδης 2, Κοιλαράς 3 (1), Σέπος 9 (1), Εύζωνας, Κωνσταντίνου.