ΕΘΑ – ΑΕΚ 70-111: Πρασινοκίτρινο πέρασμα… διά βοής από το “Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία”!

0

Πριν από το τζάμπολ, υπήρχαν και εκτιμήσεις που έλεγαν ότι θα ήταν ντέρμπι, όμως μόνο έτσι δεν ήταν!

Πως άλλωστε να μιλήσει κανείς για κάτι τέτοιο, όταν το τελικό σκορ ήταν 70-111;

Εντυπωσιακό, πέρα για πέρα το πέρασμα της ΑΕΚ, από το «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», με την ομάδα της Λάρνακας, να κυριαρχεί στο απόλυτο και με την ΕΘΑ να μην μπορεί να βρει λύσεις για να αντιδράσει, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το επί μέρους σκορ, ήταν 19-62!!!

Πρώτο ημίχρονο

Μετά από το αρχικό 2-0, η ΑΕΚ προσπέρασε και με 0-11 σερί, ανέβηκε στο 2-11, κάτι που τη βοήθησε να διατηρεί ένα συνεχόμενο προβάδισμα κατά την 1η περίοδο και παρά τις λύσεις που βρήκε στη συνέχεια η ΕΘΑ, στον τομέα του σκοραρίσματος, εν τούτοις, είδε την αντίπαλο της, να προηγείται με 17-22 στο 10λεπτο.

Η ΑΕΚ «άνοιξε» τη διαφορά στους 13 (19-32) στις αρχές της 2ης περιόδου και παρότι το παιχνίδι είχε πάρει έναν πολύ γρήγορο ρυθμό στη συνέχεια, αυτό μάλλον ήταν για την ΑΕΚ, βολικό στο να συντηρεί την υπέρ της διαφορά!

Ναι μεν η  ΕΘΑ, βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, αλλά το ίδιο δεν συνέβη με την άμυνα της και όλα αυτά μαζί, είχαν σαν αποτέλεσμα, τη δημιουργία ενός 24-27 επί μέρους σκορ κατά τη 2η περίοδο και ενώ με την ολοκλήρωση της, η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 41-49.

Δεύτερο ημίχρονο

Η 3η περίοδος, ήταν το κομβικό σημείο –θα λέγαμε- της αναμέτρησης. Αυτό από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά, σε άμυνα και σε επίθεση, ανεβάζοντας τη διαφορά με μαθηματική ακρίβεια!

Η ΕΘΑ, δεν βρήκε τρόπο για να αντιδράσει και πως αλλιώς μπορεί να διατυπωθεί αυτό, μιας και στην περίοδο αυτή, η ΑΕΚ σκόραρε 37 πόντους!

Όσο για τη διαφορά, σημειώνεται το +29 (52-81) για την ομάδα της Λάρνακας, όταν το χρονόμετρο έδειξε το 28` και ενώ στο 30` το σκορ είχε πάει στο 59-86.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη, το παιχνίδι μετατράπηκε σε τυπικότητα, ενόψει της 4ης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, τη στιγμή που ένας ακόμα στόχος, ήταν να έφθανε και στους 100 πόντους!

Κάτι που έγινε στο 35` (64-100) και ενώ στο 37`, η διαφορά ανέβηκε στους 40 (67-107)!

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 17-22, 24-27, 18-37, 11-25.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 17-22, 41-49, 59-86, 70-111.

ΕΘΑ (Γ. Μπιτζάνης): Παπαμιχαήλ 4 (1), Χάρις 11, Ντέιβις 11 (1), Χέμπερτ 16 (1), Ρέγκιναλντ 8 (2), Κωνσταντίνου 2, Παναγιώτου 2, Κάσινος 2, Ιγνατόφσκι, Ροδοσθένους, Ορφανός, Φίλιπς 14 (1).

ΑΕΚ (Ν. Παπαδόπουλος): Σιζόπουλος 12 (3), Τόμας 21 (3), Χάμιλτον 20 (4), Αχμάντ 10 (2), Οκμπέϊτζ 18, Γεωργίου 7 (1), Κουμής, Αλεξάνδρου 2, Χριστοφίδης 3 (1), Μαντοβάνης 3 (1), Μπράουν 15 (1).