ΕΘΑ: Αγνώριστοι οι Έφηβοι… ήττα σοκ (51-68) από Ζήνωνα

14

Απρόσμενη εξέλιξη για τους Έφηβους της ΕΘΑ, οι οποίοι υποχρεώθηκαν σε ήττα-σοκ από τον Ζήνωνα στη Λευκωσία με 51-68. Μετά από την καταπληκτική έναρξη στην Α1 Κατηγορία με δύο στα δύο εκτός έδρας, το Εφηβικό ήταν αγνώριστο το Σάββατο 19/1 και ηττήθηκε με τα χέρια κάτω απέναντι στον μαχητικό Ζήνωνα που μάλιστα αγωνιζόταν με μόνο πέντε παίκτες.

Η ομάδα μπήκε και δεν μπήκε στο ματς, ήταν αγνώριστη, ιδιαίτερα αμυντικά και έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς με 9-20. Στη δεύτερη περίοδο συμμάζεψε λίγο το σκορ με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-37. Εκεί όπου όλοι ανέμεναν την αντεπίθεση των κιτρινόμαυρων, αυτή δεν ήρθε ποτέ και ο Ζήνωνας άνοιξε και πάλι τη διαφορά με το 51-68 να είναι το τελικό σκορ.

Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Αυτό ήταν ένα γερό μάθημα ότι στο μπάσκετ δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια και κάθε ματς είναι διαφορετικό.

Η ομάδα καλείται να σοβαρευτεί για να προχωρήσει στη συνέχεια για το καλύτερο στην Κατηγορία. Επόμενο ματς για την ΕΘΑ εκτός έδρας με τον πολύ καλό και απαιτητικό Αχιλλέα, το Σάββατο 26/1/2018.

Περίοδοι: 9-20, 30-37 (21-17), 43-60 (13-23), 51-68 (8-8)

ΕΘΑ: Ορφανός Κ 18, Ροδοσθένους 15, Ορφανός Φ 4, Έλληνας 6(2), Ηρακλείδης 4, Θεοχάρους Κ 2, Καραγιάννης, Αριστοδήμου, Χριστοδούλου Κ, Τσαγγαρίδης, Χριστοδούλου Γ, Θεοχάρους Λ 2.