ΕΘΑ: Έχασαν (55-45) στον Στρόβολο οι Παγκορασίδες

187

Δεν τα κατάφεραν οι Παγκορασίδες της ΕΘΑ στο ντέρμπι της Επίλεκτης Κατηγορίας με τον Κεραυνό. Τα κορίτσια της ομάδας της Έγκωμης τα οποία το Σάββατο 16/3/2019 αγωνίστηκαν εκτός έδρας απέναντι στην ομάδα του Στροβόλου, δέχθηκαν την ήττα παρ’ όλη την προσπάθεια που έκαναν αφού έσβησαν κυριολεκτικά τις μηχανές στη δεύτερη περίοδο.

Η ομάδα της ΕΘΑ ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, έλεγχε τον αγώνα και ήταν μπροστά στο σκορ με το τέλος της πρώτης περιόδου με 9-12. Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα ξαφνικά εγκλωβίστηκε και αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Στροβόλου με ένα εκπληκτικό 22-7 να ξεφύγει στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου σε 31-19.

Στο δεύτερο μέρος, ο αγώνας επανήλθε στην ομαλότητα, ήταν ένα ντέρμπι με την ομάδα της Έγκωμης να καταφέρνει με ένα επί μέρους 11-17 στην τέταρτη περίοδο να φέρνει τη διαφορά στο -10 και στο τελικό 55-45.

Μπράβο σε όλα τα κορίτσια και των δύο ομάδων για το πολύ καλό παιχνίδι. Ο κόουτς έδωσε το σύνθημα στις κιτρινόμαυρες: “Η ομάδα μας μπορεί για πολύ περισσότερα. Συνεχίζουμε τη δουλειά στις προπονήσεις για να γίνουμε καλύτεροι.”

Επόμενο ματς για την ΕΘΑ, το ερχόμενο Σάββατο εντός έδρας απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα των Youth Stars.

Περίοδοι: 9-12, 31-19 (22-7), 44-28 (13-9), 55-45 (11-17)

ΕΘΑ: Λεοντιάδη 26(1), Γρηγοριάδη 10, Charlton 6, Κουλλαπή 3, Αλεξάνδρου, Γεωργίου Χ, Σιηπιλλή, Λιασή, Γαλήνη, Καλλή.