ΕΘΑ: Ήττα (59-37) από τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι για τους Παίδες

242

Δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι του ομίλου της στην Περιφερειακή Κατηγορία, η ομάδα των Παίδων της ΕΘΑ. Η ομάδα της Έγκωμης έχασε από τον ΑΠΟΕΛ με το καθαρό 59-37 και έμεινε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Η ομάδα της ΕΘΑ ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς μένοντας πίσω στο σκορ από την πρώτη περίοδο με 10 πόντους. Σε κάποια σημεία του αγώνα και ειδικά στην τρίτη περίοδο προσπάθησε να αντιδράσει φέρνοντας το σκορ και στους τέσσερις πόντους αλλά δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα ο ΑΠΟΕΛ να βρίσκει τις λύσεις και να παίρνει μια άνετη νίκη.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια τους. Ήταν ένας αγώνας όπου υπήρχε μεγάλη αστοχία από τους κιτρινόμαυρους και πολύ δύσκολα θα κέρδιζαν κάτι από αυτό τον αγώνα.

Επόμενη αγωνιστική για την ΕΘΑ, σε δεκαπέντε μέρες (24/2/2019) απέναντι στον ΠΑΟΚ εκτός έδρας.

Περίοδοι: 16-6, 34-23 (18-17), 44-32 (10-9), 59-37 (15-5)

ΕΘΑ: Ορφανός 10, Θεοχάρους 5, Χριστοφόρου 14, Χριστοδούλου 8, Φασουλιώτης, Φράγκου, Σιακόλας, Φραντζιάς, Αννίβας, Σάββα, Στεφανή.