ΕΘΑ: Κέρδισαν εκ νέου (57-58) οι Νεάνιδες και συνεχίζουν το νικηφόρο του σερί στο Πρωτάθλημα

347

Συνέχεια στις επιτυχίες για την ομάδα των Νεανίδων της ΕΘΑ η οποία το βράδυ της Τρίτης 26/2/2019 πέρασε νικηφόρα από την έδρα της μαχητικής ομάδας των Youth Stars με το στενό 57-58. Τα κορίτσια της ομάδας της Έγκωμης μπήκαν λίγο μουδιασμένα στο ματς αλλά σιγά σιγά βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 10-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν πιο πιεστικές ενώ υπήρχαν και πολλά λάθη κι από τις δύο πλευρές με αποτέλεσμα το επί μέρους χαμηλό 7-12 να φέρει στο ημίχρονο την ΕΘΑ μπροστά στο σκορ με 13 πόντους (17-30).

Στην επανάληψη, ο αγώνας ήταν μοιρασμένος αλλά στην τέταρτη περίοδο η ομάδα των Youth Stars ανέβασε ρυθμό και με μεγάλη ευστοχία έφερε τον αγώνα τρία περίπου λεπτά πριν το φινάλε στον ένα πόντο. Στα τελευταία λεπτά, οι κιτρινόμαυρες κατάφεραν με τρία κλεψίματα να βάλουν τρία σερί καλάθια και να ξεφύγουν στους επτά πόντους.  Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα των Youth Stars προσπάθησε και μάλιστα στο τελευταίο δευτερόλεπτο ένα εύστοχο τρίποντο από τα εννέα μέτρα έφερε το ματς στο τελικό 57-58.

Έχουν απομείνει δύο αγωνιστικές για το τέλος της Α’ Φάσης του Πρωταθλήματος με την ομάδα της ΕΘΑ να βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Επόμενο ματς, με την ομάδα του Ζήνωνα στην Λευκωσία, το Σάββατο 16/3/2019.

Περίοδοι: 10-18, 17-30 (7-12), 33-44 (16-14), 57-58 (24-14)

ΕΘΑ: Κινάνη 16, Παπαγιάννη 10, Κυπριανού 18(1), Αγγελή Περ, Ελχάζ 8, Αγγελή Παν 2, Τσεριώτη 2, Νικολάου, Λεοντιάδη, Παναγή, Κλεάνθους, Charlton 2.