ΕΘΑ: Μεγάλο ντέρμπι αλλά ήττα (58-67) για τις Κορασίδες από τον Ζήνωνα

251

Την ήττα (58-67) από τον Ζήνωνα γνώρισαν στο ντέρμπι της Επίλεκτης Κατηγορίας οι Κορασίδες της ΕΘΑ. Ο αγώνας που διεξήχθη την Κυριακή 27/1/2019 το απόγευμα ήταν συγκλονιστικός και με μεγάλη ένταση μέχρι και το φινάλε.

Τα κορίτσια της ομάδας της Έγκωμης μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήραν μεγάλη διαφορά στο σκορ όμως ο Ζήνωνας προς το τέλος της πρώτης περιόδου ψαλίδισε τη διαφορά στο 22-14. Η άνοδος της ομάδας της Λάρνακας συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο όπου με ένα επί μέρους 12-18 κατάφερε στο ημίχρονο να φέρει τον αγώνα σχεδόν στα ίσα (34-32).

Στην επανάληψη ο αγώνας παιζόταν πόντο με πόντο και το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις κιτρινόμαυρες μπροστά στο σκορ με 48-47. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ έμεινε από δυνάμεις, έχασε τη συγκέντρωση της και ο Ζήνωνας κέρδισε τον αγώνα αφού ήταν πιο ουσιαστικός επιθετικά.

Μπράβο σε όλα τα κορίτσια για την προσπάθεια τους.

Επόμενο ματς για την ΕΘΑ, την ερχόμενη Κυριακή εκτός έδρας, απέναντι στην ομάδα των Youth Stars.

Περίοδοι: 22-14, 34-32 (12-18), 48-47 (14-15), 58-67 (10-20)

ΕΘΑ: Κυπριανού 33(6), Κλεάνθους 4, Αγγελή 8, Παναγή 4, Λεοντιάδη 3, Charlton 4, Γρηγοριάδη 2, Μαυρογένη, Κάσινου, Προδρόμου, Κουλλαπή.