ΕΘΑ: Νίκη (72-66) και εξασφάλιση της δεύτερης θέσης για τις Νεάνιδες

278

Νίκη που ισοδυναμεί με την κατάκτηση της δεύτερης προνομιούχου θέσης στο Πρωτάθλημα, σημείωσε η ομάδα των Νεανίδων της ΕΘΑ το Σάββατο 16/3/2019. Οι κιτρινόμαυρες υποδέχθηκαν τον Ζήνωνα και κατάφεραν να επικρατήσουν με 72-66 κλειδώνοντας ταυτόχρονα και τη δεύτερη θέση.

Η ομάδα της Έγκωμης ξεκίνησε πολύ ορεξάτα το ματς και μετά το πρώτο πεντάλεπτο όπου το ματς παιζόταν πόντο πόντο, κατάφερε και ξέφυγε στο σκορ, παίρνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 24-15. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισοζυγισμένο με την ομάδα της ΕΘΑ να παίρνει διαφορά δέκα πόντων (43-33) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ζήνωνας πίεσε και πλησίασε στο σκορ αλλά οι κιτρινόμαυρες κατάφεραν και διαχειρίστηκαν την εξέλιξη του παιχνιδιού παίρνοντας στο τέλος μια πολύ σημαντική νίκη με 72-66.

Στο τέλος του αγώνα και λόγω του ότι το ματς ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της κανονικής διάρκειας της φετινής χρονιάς, ο κόουτς συνεχάρη την παίκτρια της ΕΘΑ, Αγγελική Παπαγιάννη η οποία στο τέλος της σεζόν φεύγει για τα ξένα και της έκανε και ένα αναμνηστικό δώρο.

Έχει απομείνει μία αγωνιστική πριν την έναρξη των πλέι-οφ, το ερχόμενο Σάββατο εκτός έδρας με την ομάδα του ΑΠΟΠ.

Περίοδοι: 24-15, 43-33 (19-18), 57-50 (14-17), 72-66 (15-16)

ΕΘΑ: Κινάνη 17, Παπαγιάννη 12, Κυπριανού 33(1), Αγγελή Περ 8, Ελχάζ 2, Αγγελή Παν, Αλωνεύτη, Νικολάου, Παπαϊωάννου, Κλεάνθους.