ΕΘΑ: Νίκη-πρόκριση (63-46) για τις Νεάνιδες στο Κύπελλο

174

Νίκη πρόκριση είχαμε το βράδυ της Τετάρτης 19/12/2018 για τις Νεάνιδες μας, οι οποίες κέρδισαν με 63-46 τον ΑΠΟΠ για την προκριματική φάση του Κυπέλλου και πέρασαν ταυτόχρονα στα προημιτελικά.

Τα κορίτσια μας, παρουσιάστηκαν πολύ σοβαρά και πειθαρχημένα από το ξεκίνημα του αγώνα όπου και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με το τέλος της πρώτης περιόδου με 21-9. Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη με την ομάδα μας να πηγαίνει στην ανάπαυλα στα αποδυτήρια με το επί μέρους σκορ 33-19.

Στην επανάληψη, η ομάδα συνέχισε σε ψηλούς ρυθμούς απόδοσης, αποδίδοντας πολύ ωραίο μπάσκετ, ξεφεύγοντας στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ κάνοντας ταυτόχρονα και διαχείριση στο ρόστερ αφού την Παρασκευή έχει ακόμα ένα δύσκολο αγώνα εκτός έδρας για το πρωτάθλημα με τον Ζήνωνα.

Όλα καλά… πολλά μπράβο σε όλα τα κορίτσια που ήταν με την ομάδα και απέδειξαν ότι όλες μαζί μπορούν για το καλύτερο.

Επόμενο ματς, με τον Ζήνωνα στη Λάρνακα για το πρωτάθλημα την Παρασκευή στις 8.30μμ. Ένα ματς το οποίο θα πρέπει να κερδίσουμε για να ανέβουμε στη βαθμολογία. Στο Κύπελλο ο επόμενος αγώνας για τα προημιτελικά θα είναι την Τετάρτη 13/2/2018 με τον ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας.

Περίοδοι: 21-9, 33-19 (12-10), 48-27 (15-8), 63-46 (15-19)

ΕΘΑ: Κινάνη 13, Παπαγιάννη 6, Κυπριανού 17, Αγγελή Περ 3, Ελχάζ 12, Αγγελή Παν 7, Νικολάου 2, Παναγή 2, Λεοντιάδη 1.