ΕΘΑ: Νίκησαν (67-55) τον ΑΠΟΠ οι Νεάνιδες και έκαναν το 1-0 στα Προημιτελικά

0

Με το δεξί ξεκίνησε την προσπάθεια της στην Προημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος, η ομάδα των Νεανίδων της ΕΘΑ. Τα κορίτσια της ομάδας της Έγκωμης, την Τετάρτη 3/4/2019, αντιμετώπισαν εντός έδρας τον ΑΠΟΠ και επικράτησαν με 67-55.

Η ΕΘΑ ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι δίνοντας ταυτόχρονα την ευκαιρία στον ΑΠΟΠ να προηγηθεί στο σκορ και να ελέγχει τον αγώνα. Σιγά σιγά οι κιτρινόμαυρες ανασυντάχθηκαν, βρήκαν τα πατήματα τους και κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΕΘΑ να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς και να αυξάνει τη διαφορά μέχρι και εννέα πόντους. Στη συνέχεια η ΕΘΑ έμεινε ξαφνικά από επιλογές και ο ΑΠΟΠ κατάφερε να γυρίσει το ματς και να κλείνει το ημίχρονο στο στενό 32-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυρες μπήκαν πολύ δυνατά, είχαν καλές επιλογές ενώ στην άμυνα περιόρισαν τα ατού των αντιπάλων με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη.

Επόμενο παιχνίδι για την ΕΘΑ και δεύτερο της σειράς, εκτός έδρας στην Πάφο το ερχόμενο Σάββατο 6/4/2019 στις 4μμ. Η ομάδα που θα φτάσει στις δύο νίκες περνάει στην ημιτελική φάση.

Περίοδοι: 18-12, 32-33 (14-21), 51-46 (19-13), 67-55 (16-9)

ΕΘΑ: Κινάνη 19(1), Παπαγιάννη 8(1), Κυπριανού I 13(1), Αγγελή Περ 4, Ελχάζ 8, Κυπριανού Α 10(1), Αγγελή Παν, Αλωνεύτη, Νικολάου, Παναγή, Λεοντιάδη 5(1), Charlton.