ΕΘΑ: Πέρασαν με επιτυχία (66-43) και το εμπόδιο του Όλυμπου οι Έφηβοι

284

Σημαντική νίκη είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου 23/2/2019 για την Εφηβική ομάδα της ΕΘΑ η οποία πραγματοποιώντας ακόμα μια καλή εμφάνιση πέρασε και το εμπόδιο του Όλυμπου Αγλαντζιάς. Η ομάδα της Έγκωμης συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα στο Πρωτάθλημα και παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Δημήτρη Μακρή ξεκίνησε καλά το παιχνίδι αλλά ο Όλυμπος είχε τις λύσεις στην πρώτη περίοδο και ήταν κοντά στο σκορ (16-14). Απ’ εκεί και πέρα η ΕΘΑ ανέβασε ρυθμούς και άνοιξε τη ψαλίδα στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με διαφορά 15 πόντων (38-23).

Στη συνέχεια οι κιτρινόμαυροι έλεγξαν το ρυθμό και τον αγώνα και πήραν πανάξια ακόμα μια νίκη, δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας.

Επόμενο ματς για την ΕΘΑ, εκτός έδρας απέναντι στον αήττητο στο Πρωτάθλημα ΑΠΟΠ, το ερχόμενο Σάββατο 2/3/2019.

Περίοδοι: 16-14, 38-23 (22-9), 54-27 (16-4), 66-43 (12-16)

ΕΘΑ: Ορφανός Κ 13(1), Ροδοσθένους 16(1), Γιάγκου, Έλληνας 9(3), Ηρακλείδης 15, Ορφανός Φ 6, Θεοχάρους Κ, Καραγιάννης, Αριστοδήμου 2, Χριστοδούλου Κ 3, Τσαγγαρίδης 2, Θεοχάρους Λ.