ΕΘΑ: Πέρασαν με νίκη (63-70) από τη Λάρνακα οι Έφηβοι και προκρίθηκαν στα ημιτελικά

310

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Έφηβοι της ΕΘΑ οι οποίοι το απόγευμα του Σαββάτου 30/3/2019 έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από την πολύ δυνατή έδρα του Ζήνωνα στη Λάρνακα κάνοντας το 2-0 στη σειρά της Προημιτελικής Φάσης του Πρωταθλήματος της Α1. Οι παίκτες του Δημήτρη Μακρή με αυτή τη νίκη πέρασαν στην ημιτελική φάση.

Η ομάδα της Έγκωμης μπήκε πολύ μουδιασμένα στο ματς και έδωσε το δικαίωμα στον Ζήνωνα να ξεφύγει στο σκορ. Σιγά σιγά, οι κιτρινόμαυροι βρήκαν τα πατήματα τους και ταυτόχρονα τις σωστές επιλογές για να μείνουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα ονειρικό 13-23 έμελλε να κρίνει και τον αγώνα, με την ομάδα της ΕΘΑ να δραπετεύει από τη Λάρνακα με το σπουδαίο διπλό.

Επόμενο ματς για την ΕΘΑ, αυτό για την ημιτελική φάση απέναντι στον ΑΠΟΕΛ. Πιθανή ημερομηνία διεξαγωγής του πρώτου αγώνα, κατά την περίοδο 8-11/4/2019.

Περίοδοι: 20-16, 37-35 (17-19), 50-47 (13-12), 63-70 (13-23)

ΕΘΑ: Ορφανός Κ 19(1), Ροδοσθένους 37(5), Έλληνας 10(1), Ηρακλείδης 2, Ορφανός Φ 2, Γιάγκου, Καραγιάννης, Θεοχάρους Κ, Αριστοδήμου, Τσαγγαρίδης, Χριστοδούλου Γ, Θεοχάρους Λ.