ΕΘΑ: Ψυχή, πάθος, ανατροπή και τεράστια νίκη για τις Νεάνιδες στα ημιτελικά!

214

Απίστευτο φινάλε επιφύλασσε το δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης Γυναικών U18 στην Αραδίππου. Τα κορίτσια της ΕΘΑ νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου 20/4/2019, έκαναν μια απίστευτη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν μια τεράστια νίκη μέσα στην Αραδίππου φέρνοντας τη σειρά της ημιτελικής φάσης στα ίσα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ κλειστές άμυνες προσπαθώντας να εξουδετερώσουν τα ατού των αντιπάλων. Η τοπική ομάδα κατάφερνε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να βρίσκεται πάντα μπροστά στο σκορ και να ελέγχει τον αγώνα. Το ημίχρονο έκλεισε με το στενό 30-24.

ΛΑΒΩΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΨΥΧΗ

Η ΕΘΑ όντως λαβωμένη στην πιο κρίσιμη καμπή του Πρωταθλήματος υπερέβαλε εαυτό. Με εννέα κορίτσια μόνο στον πάγκο, δύο από τα οποία ήρθαν για βοήθεια από το ρόστερ της ομάδας Γυναικών U14, και με σημαντικές τις απουσίες της Ιωάννας Κυπριανού και της Κατερίνας Παναγή λόγω των σοβαρών τραυματισμών τους, η ομάδα της Έγκωμης έδειξε ότι έχει καλό υλικό και τεράστια ψυχικά αποθέματα και δεν είναι τυχαία η δουλειά που γίνεται στο Γυναικείο της τμήμα.

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό δεν άλλαξε αφού η ομάδα της Αραδίππου ανέβασε με το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ στο 41-30. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι κιτρινόμαυρες κατάθεσαν ότι είχαν και δεν είχαν στο γήπεδο και με έξυπνη τακτική τα έδωσαν όλα για την μεγάλη ανατροπή. Δύο φορές η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους αλλά ανέβαινε και πάλι. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά ήταν στους 12 πόντους. Από αυτό το σημείο και μετά το ματς ήταν υπόθεση της ΕΘΑ. Οι κιτρινόμαυρες ανέβασαν ρυθμούς, έτρεχαν και πίεζαν ασταμάτητα, τα έδωσαν όλα για την μεγάλη ανατροπή και τελικά τα κατάφεραν με ένα καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Με αυτό τον τρόπο, γράφτηκε μια τεράστια νίκη κάτω από ειδικές συνθήκες για την ομάδα της ΕΘΑ. Ο υπεύθυνος του γυναικείου της ομάδας της Έγκωμης δήλωσε: “Ίσως ήταν γραφτό η ομάδα μας να πετύχει αυτή τη νίκη και ως επιβράβευση της δουλειάς που κάνει αλλά και για τις προσπάθειες μας για ανάπτυξη της γυναικείας καλαθόσφαιρας. Όλοι και όλες στο γήπεδο στο φινάλε μέσα σε αγκαλιές, πανηγύρισαν με τη ψυχή τους τη νίκη και έστειλαν το μήνυμα με τη φωνή τους ότι η ΕΘΑ παρ’ όλα τα προβλήματα, δεν τα βάζει κάτω και παλεύει με όλες τις δυνάμεις της για το καλύτερο. Μπράβο σε όλα τα κορίτσια αλλά και στους γονείς – φίλους της ομάδας μας που την ακολούθησαν στην Αραδίππου και έσπρωξαν και αυτοί με τη φωνή τους την ομάδα προς τη νίκη”.

Μπράβο σε όλα τα κορίτσια και των δύο ομάδων για την προσπάθεια τους και για το απίστευτο παιχνίδι που πρόσφεραν σε όλους στο γήπεδο.

Επόμενο παιχνίδι για την ΕΘΑ, εντός έδρας, την Τρίτη του Πάσχα, 30/4/2019 στις 7.00μμ. Η ομάδα που θα κερδίσει θα πάρει την πρόκριση στην τελική φάση.