ΕΘΑ: Σπουδαία νίκη (57-52) οι Έφηβοι επί του ΑΠΟΕΛ

0

Σπουδαία νίκη (57-52) πέτυχαν οι Έφηβοι μας επί του ΑΠΟΕΛ το μεσημέρι του Σαββάτου 24/11/2018. Η ομάδα μας κατά διαστήματα ήταν πολύ καλή αλλά στην τελευταία περίοδο έχασε τη συγκέντρωση της και έδωσε την ευκαιρία στο ΑΠΟΕΛ να πλησιάσει στο σκορ και να διεκδικήσει το παιχνίδι.

Η πρώτη περίοδος ήταν αναγνωριστική με τις δύο ομάδες να παίζουν στα ίσα, με καμμιά από τις δύο άμυνες να ξεχωρίζει. Στη συνέχεια, η ομάδα μας έσφιξε τα ζωνάρια στην άμυνα κρατώντας τον ΑΠΟΕΛ σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στις επόμενες δύο περιόδους και ξέφυγε με +15 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο, ο εφησυχασμός από τη μια και η κούραση από την άλλη δυστυχώς επέδρασαν αρνητικά. Με 3-4 απανωτά λάθη, η ομάδα μας έδωσε την ευκαιρία στον ΑΠΟΕΛ να βγει στην κόντρα και να σημειώσει εύκολα καλάθια και να πλησιάσει στο σκορ.

Τελικά, στο φινάλε, η ομάδα κατάφερε να σημειώσει 1-2 σημαντικά καλάθια και να πάρει μια σπουδαία νίκη επί ενός δυνατού αντιπάλου.

Επόμενο ματς, εκτός έδρας με τον Α.Ο.Αραδίππου, το ερχόμενο Σάββατο 1/12/2018.

Περίοδοι: 17-17, 32-24 (15-7), 47-32 (15-8), 57-52 (10-20)

ΕΘΑ: Ορφανός Κ 14(2), Γιάγκου 10(2), Ροδοσθένους 13(2), Ορφανός Φ 3, Έλληνας 10(3), Ηρακλείδης 3, Χριστοδούλου Κ, Καραγιάννης 2, Τσαγγαρίδης, Αριστοδήμου, Θεοχάρους Κ 2, Χριστοδούλου Γ.