ΕΘΑ: Σπουδαίας σημασίας νίκη (65-46) πέτυχαν οι Νεάνιδες επί της Αραδίππου

350

Συνέχεια στις επιτυχίες έδωσαν οι Νεάνιδες της ΕΘΑ το απόγευμα του Σαββάτου 26/1/2019 αφού επικράτησαν με 65-46 του Α.Ο.Αραδίππου. Μια σπουδαία νίκη για τις κιτρινόμαυρες απέναντι σε ένα αντίπαλο που βρίσκεται στην πρώτη τετράδα και ο οποίος κέρδισε την ΕΘΑ στον πρώτο γύρο.

ΣΟΥΠΕΡ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ

Η ομάδα της Έγκωμης ξεκίνησε λίγο νωθρά το ματς με το 4-9 του πρώτου πεντάλεπτου να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου. Ευτυχώς για την ΕΘΑ, η αφύπνιση των παικτριών της, ήταν άμεση και η ομάδα γύρισε το παιχνίδι με το τέλος τους πρώτου δεκαλέπτου (15-11). Το δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς ήταν ισορροπημένο και διαφορά στο σκορ έμεινε στα ίδια επίπεδα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το στενό 28-24 ως σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ΕΘΑ μπήκε φουριόζα στην επίθεση ενώ παράλληλα ανέβασε και την απόδοση της αμυντικά, ελέγχοντας τα ριμπάουντ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το τελικό 65-46, ένα σκορ το οποίο κάλυψε και τη διαφορά (+13) της ήττας του πρώτου αγώνα.

Μπράβο σε όλα τα κορίτσια για την αγωνιστικότητα τους, το πάθος και την αποφασιστικότητα που επέδειξαν στο παιχνίδι.

Επόμενο ματς για την ΕΘΑ, αυτό με τον Κεραυνό εκτός έδρας, το ερχόμενο Σάββατο 2/2/2019.

Περίοδοι: 15-11, 28-24 (13-13), 48-36 (20-12), 65-46 (17-10)

ΕΘΑ: Κινάνη 18, Παπαγιάννη 13, Κυπριανού 13(3), Αγγελή Περ 7, Ελχάζ 6, Αλωνεύτη, Αγγελή Παν 5(1), Κλεάνθους, Παναγή 3(1), Τσεριώτη.