ΕΘΑ: Σπουδαίο διπλό (55-64) για τις Νεάνιδες στην Πάφο και Ημιτελικά!

314

Τεράστια νίκη πέτυχαν το απόγευμα της Τετάρτης 10/4/2019, οι Νεάνιδες της ΕΘΑ, σε μια πολύ δύσκολη έδρα και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Πρωταθλήματος. Οι κιτρινόμαυρες δραπέτευσαν από την έδρα του ΑΠΟΠ στην Πάφο με 55-64 μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που δεν έκανε για καρδιακούς.

Η ομάδα της Έγκωμης μπήκε με πολύ διάθεση στο ματς και πήρε κεφάλι στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 8-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένας σοβαρός τραυματισμός επηρέασε την ΕΘΑ και η ομάδα της Πάφου εκμεταλλευόμενη την ευκαιρία κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτριες της ΕΘΑ κατάφεραν και έβαλαν το καλάθι που έμελλε να τις πάρει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το στενό 27-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΕΘΑ ανασυντάχθηκε, έδωσε ότι είχε και δεν είχε στο γήπεδο και κατάφερνε να ελέγχει τον αγώνα. Νωρίς στην τέταρτη περίοδο, ο ΑΠΟΠ με 2-3 συνεχόμενα καλάθια έφερε τα πάνω κάτω καθώς σε ένα σημείο προηγήθηκε μάλιστα και με ένα πόντο. Σε εκείνο το σημείο, οι κιτρινόμαυρες πείσμωσαν, έδειξαν συγκέντρωση και ψυχραιμία και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Οι Παφίτισσες πίεσαν ασφυκτικά και έστελναν τις παίκτριες της ΕΘΑ στις βολές. Αυτό όμως ήταν και μοιραίο αφού οι παίκτριες της Έγκωμης ήταν σχεδόν αλάνθαστες και με 7/8 επιτυχημένες βολές, ολοκλήρωσαν την επιτυχία.

Τεράστιο διπλό για την ΕΘΑ, τεράστια νίκη, σε μια πολύ δυνατή και δύσκολη έδρα. Η ομάδα της Έγκωμης βρίσκεται πλέον στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος όπου και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Κυπελλούχο ομάδα του Α.Ο.Αραδίππου η οποία πήρε την πρόκριση με δύο σερί νίκες επί του ΑΠΟΕΛ.

Επόμενο παιχνίδι για την ΕΘΑ, εντός έδρας, την ερχόμενη Τετάρτη 17/4/2019 στις 7.00μμ. Η ομάδα που θα φτάσει στις δύο νίκες περνάει στην τελική φάση.

Περίοδοι: 8-14, 27-29 (19-15), 39-48 (12-19), 55-64 (16-16)

ΕΘΑ: Κινάνη 29(2), Παπαγιάννη 3, Κυπριανού I 8(2), Αγγελή Περ 4, Ελχάζ 3, Κυπριανού Α 11(1), Αγγελή Παν, Αλωνεύτη 4, Νικολάου, Παναγή, Λεοντιάδη 2, Charlton.