Δύο στα δύο για την Κύπρο στο τουρνουά της Λευκωσίας

0

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Κύπρος ανέβηκε στην επανάληψη και πήρε την άνετη, όπως αποδείχτηκε, νίκη απέναντι στο Κατάρ με 63-43.

Image

Το Κατάρ μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με την Κύπρο που ψαχνόταν. Αυτή η εικόνα έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη οι διεθνής μας παρουσίασαν άλλη εικόνα και με ένα σερί 19-5 καθάρισε τον αγώνα.

Η Εθνική με καλύτερους τους Παντελή, Στυλιανού, Παντούρη και Μιχαήλ, πήρε τη δεύτερη νίκη στο τουρνουά και πλέον, αύριο θα αντιμετωπίσει την Εσθονία.

Ο αγώνας:

Το πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ένα κυρίως ισορροπημένο παιχνίδι, με την Κύπρο να έχει ελαφριά υπεροχή στο παρκέ, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 16-13. Με παρόμοιο τρόπο κύλισε ο αγώνας μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με την χώρα μας να διατηρεί προβάδισμα στο σκορ με 30-25.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Παναγιώτη Γιανναρά μπήκε πολύ πιο δυνατά στο γήπεδο, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά που την χώριζε στο σκορ από το Κατάρ στους δεκαέξι πόντους (46-30) μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Κύπρο να πανηγυρίζει την νίκη με τελικό σκορ 63-43.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 30-25, 46-30, 63-43