Εθνική Κ16 Γυναικών: Δυο στα δυο τα κορίτσια μας!

0

Την δεύτερη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχε η Εθνική Κύπρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Κ16 Γ’ Κατηγορίας, όπου στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής επικράτησε της Μάλτας με 65-40.

Η κυπριακή ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά στο γήπεδο και προηγήθηκε με 17-6 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μέχρι το ημίχρονο η διαφορά στο σκορ ανέβηκε στους 23 πόντους, με το σκορ να είναι στο 34-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάλτα ήταν βελτιωμένη, ωστόσο η Κύπρος συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα. Με το τέλος της γ’ περιόδου το σκορ είχε πάει στο 52-30, ενώ με την λήξη του αγώνα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου επικράτησε με 65-40.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Σοφία Στυλιανίδη με 15 πόντους (15 ριμπάουντ, 5 ασσίστ). Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν επίσης οι Δήμητρα Παπαλλά (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Ιωάννα Κυπριανού (10 πόντοι (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Επόμενος αγώνας για την Κύπρο θα είναι την Πέμπτη (18/7) απέναντι στην Ουαλία στις 15:45.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-6, 34-11, 52-30, 65-40