Εθνική Νέων: Στην κορυφή της Ευρώπης!

0

Η Εθνική Νέων ήταν εξαιρετική και δικαίως κατέκτησε την κορυφή του Ευρωπαϊκού μπάσκετ! Επικράτησε της Εθνικής Νέων του Ισραήλ με 65-56 στον τελικό του Ευρωμπάσκετ κάτω των 20. Αφήνοντας πίσω την κακή πρώτη περίοδο, μπήκε φουριόζα από το δεύτερο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε ποτέ πίσω! Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν σε απόσταση βολής, καθώς η Ελληνική ψυχή “μίλησε” στα πιο κρίσιμα σημεία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την Εθνική Νέων, η οποία για σχεδόν 3,5 λεπτά έμεινε χωρίς σκορ, με το Ισραήλ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 0-5. Οι Ισραηλινοί είχαν διαβάσει πολύ καλά το επιθετικό προφίλ της Ελλάδας με τα μαρκαρίσματα να μην δίνουν χώρους ενώ ο Χαραλαμπόπουλος είχε πάνω του σχεδόν πάντα δύο παίκτες, μπλοκάροντας ουσιαστικά την επίθεση της «γαλανόλευκης». Οι πόντοι ήρθαν μέσα από το «ζωγραφιστό» με τον Καρρά να ανοίγει το σκορ, όμως γρήγορα οι Ισραηλινοί χτυπούσαν αλύπητα από τα 6,75 κάνοντας το 6-16 με τον Ζουσμάν να είναι σε καλή ημέρα και τον Μπλατ να μοιράζει ασίστ, με το λέι απ του Δίπλαρου στο φινάλε να κλείνει το σκορ στο 9-16.

Η β’ περίοδος ήταν μία παράσταση για ένα ρόλο για την Εθνική, η οποία βρήκε απαντήσεις από τα 6,75 στις παγίδες και με δύο σερί τρίποντα του Λούντζη μείωσε στον πόντο (15-16). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου κράτησε χωρίς σκορ το Ισραήλ για 7 λεπτά με τους Ισραηλινούς να υποπίπτουν σε πολλά ατομικά λάθη, με το τρίποντο του Κόνιαρη να δίνει προβάδισμα σε 18-16 και το παιχνίδι στη συνέχεια να πηγαίνει στον πόντο. Το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου στα τελευταία δεύτερα έφερε το σκορ στο 26-23 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Εθνική, τον Αντώνη Κόνιαρη να χτυπά δύο φορές με τα τρίποντα του, ενώ ο αρχηγός, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με τη δική του τρίποντη “βόμβα” έφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι Ισραηλινοί έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα, όμως στα τελευταία λεπτά μείωσαν τη διαφορά στους 4, όμως το τρίποντο του Δίπλαρου σε νεκρό χρόνο από το κέντρο έκλεισε το σκορ στο 48-41

Το τελευταίο μέρος του αγώνα ευτυχώς δεν ήταν… θρίλερ Αλλά ευτυχισμένο τέλος. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου προτίμησαν το post up game με τον Καρρά και τον Χρηστίδη να βρίσκουν πόντους και πάρα τις προσπάθειες των Ισραηλινών να μειώσουν, οι βολές του Λουντζη και το τρίποντο του Κόνιαρη έφτασε τη διαφορά στο +16, με το παιχνίδι ουσιαστικά να έχει κριθεί. Το φινάλε είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες της Εθνικής να περιμένουν την τελευταία κόρνα για να ξεκινήσουν τους πανηγυρισμούς τους.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 26-23, 48-41, 65-56.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 12 (2), Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 15 (5 τρίπ., 6 ριμπ.), Φλιώνης 2, Καρράς 6, Σκουλίδας, Δίπλαρος 8 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 9, Χαραλαμπόπουλος 10 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μουράτος 3, Τάταρης.

ΙΣΡΑΗΛ (Κάτας): Άρτζι 7 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μπένι, Ρούινα, Μόσκοβιτς, Μπλατ 10 (7 ασ., 6 λαθ.), Χούμπερ 4, Ραμπίνοβιτς, Σαπίρ, Ναβόν 7 (1), Κόπερμπεργκ 5 (7 ριμπ.), Νάτσια, Ζούσμαν 23 (5 τρίπ., 7 ριμπ.).