EUROLEAGUE: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΜΠΑΡΤΣΑ

0

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός πήρε τη πρώτη του νίκη στο Top16 της Ευρωλίγκα απέναντι στην προβληματική Μπαρτσελόνα με 74-62. Τον σημαντικότερο ρόλο στη νίκη των ερυθρολεύκων έπαιξε ο Σπανούλης με τις 9 ασίστ του, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, κυρίως λόγο του γεγονότος ότι οι παίκτης της καταλανικής ομάδας είχαν κλείσει σωστά τον Σπανούλη και δεν τον άφηναν να βοηθήσει. Παρόλα αυτά οι ερυθρόλευκοι έβρισκαν τις λύσεις στην επίθεση με τον Παπαπέτρου και δεν κατόρθωσαν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το ισόπαλο 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άρχισε να αλλάζει. Αρχικά ο Τζέιμς και στη συνέχεια ο Σπανούλης, σε συνεργασία με τον Στρόμπερι, άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά και από το 20-21, φτάσαμε στο 32-24. Τελικά ο Χάκετ με τρίποντο στην εκπνοή πέτυχε το 39-26 του ημιχρόνου. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες της Μπαρτσελόνα ήταν τρομερά άστοχοι στις βολές (3/10), ενώ ο Ολυμπιακός είχε μαζέψει 8 επιθετικά ριμπάουντ!

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν με το ίδιο πλάνο στο τρίτο δεκάλεπτο, έβρισκαν λύσεις από παντού επιθετικά, εκμεταλλεύτηκαν την απίστευτη αστοχία της Μπαρτσελόνα (10/24 σουτ δύο πόντων) και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους (52-34)! Οι καταλανοί δεν είχαν καμία τύχη στο παιχνίδι.
Το τέλος είχε προδιαγραφεί από νωρίς για το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε συντήρηση της διαφοράς, ενώ η Μπαρτσελόνα συνέχιζε την αστοχία της. Το τελικό 74-62 ήταν απόλυτα φυσιολογικό, καθώς μόνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-26, 56-40, 74-62

Ολυμπιακός: Τζέιμς 6, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 11 (1τρ., 9 ασ.), Στρόμπερι 8 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 6 (2), Μάντζαρης 6 (2), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου 2.

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 4, Ρίμπας 8 (2), Λαουάλ, Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 12 (1), Βεζένκοφ 3 (1), Έρικσον, Σάμουελς 7, Όλεσον 5 (1), Περπέρογλου 3 (1), Τόμιτς 16.

Στα άλλα ματς της πρώτης αγωνιστικής του Top16 η Μάλαγα επικράτησε της Νταρουσάφακα με 70-62 και η Χίμκι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 91-89 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.