Φτιάχνεις το ένα και χαλάει το άλλο

0

Σπας το κεφάλι σου για να βρεις ανάλογη εξέλιξη σε ματς Ευρωλίγκας του Παναθηναϊκού και δεν μπορείς να το καταφέρεις. Τέτοια διακύμανση και τέτοια διαγράμματα μεταξύ των δεκαλέπτων δεν υπάρχουν. Τέτοιο «οξύμωρο» και ανεξήγητο ματς δε βρίσκεις. Οι «πράσινοι» πήραν το πρώτο δεκάλεπτο με 9-21, έχασαν το δεύτερο με 26=11, απάντησαν στο τρίτο με 11-25 και έχασαν το τέταρτο με 32-16! Αυτό το πινγκ πονγκ μεταξύ των αντιπάλων δεν το συναντάς κάθε μέρα. Προσωπικά, θεωρώ πως ως έναν βαθμό έχει εξήγηση και αυτή προέρχεται από το δεύτερο ροτέισον του Σάκοτα. Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα άλλαξαν το ματς και παίζοντας εξόχως σκληρά καθήλωσαν το «τριφύλλι».

Πάντερ, Περπέρογλου, Στίματς και Τζένκινς ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές (και ο Νταβίντοβατς) την ώρα που τα βασικά όπλο των Σέρβων ήταν πνευματικά σε άλλο γήπεδο με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτό του Μπράουν αλλά και του Μπάρον. Οι διαιτητές από την πλευρά τους επέτρεψαν σε υπερθετικό βαθμό το «ξύλο» τιμωρώντας μάλιστα τον Παναθηναϊκό με διαφορετικά κριτήρια. Κάτι που αποτυπώνεται στην εξωπραγματική διαφορά των βολών στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου το κοντέρ σταμάτησε στο 20-2!

Εδώ, προσθέστε και το εξευτελιστικό σφύριγμα της τεχνικής ποινής στον Πιτίνο 52 δεύτερα πριν το φινάλε με τον Αμερικάνο προπονητή να κλωτσά τον πάγκο μετά το εύστοχο τρίποντο του Πάντερ (74-73) και την κακή αμυντική αντίδραση των παικτών του. Σφύριγμα που πήρε ο τρίτος ρέφερι της αναμέτρησης Έντουαρντ Οντιάνσκι.

Πάμε τώρα στα υπόλοιπα. Ο Παναθηναϊκός μπήκε με τελείως διαφορετική αμυντική φιλοσοφία με τους Παππά, Μπέντιλ να ξεκινούν στην πεντάδα αντί των Φριντέτ, Τόμας και να δείχνουν μεγαλύτερη συνέπεια. Παρά τις καλές βάσεις που μπήκαν, ωστόσο, οι «πράσινοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο κλώτσησαν την καρδάρα με το γάλα. Ο Καλάθης έκανε το χειρότερο φετινό του ματς, ο Φριντέτ επανέλαβε αυτές τις άσκοπες επιθετικές κινήσεις και ο Ράις ήταν σκιά του εαυτού του.

Παρόλα αυτά, η ομάδα βρήκε πάλι τον τρόπο και στο δεύτερο μέρος γύρισε το ματς με τη διαφορά στο 34’ να είναι στο +10 (55-65). Τα τελευταία έξι λεπτά, όμως, είναι ακατάλληλα για το άθλημα καθώς οι «πράσινοι» δεν έκαναν ούτε μια κανονική επίθεση. Η έλλειψη του Παπαπέτρου έκανε μπαμ (δεν βγήκε από τα αποδυτήρια λόγω της μέσης του στο δεύτερο μέρος) ενώ τα πέντε φάουλ του Τζόνσον επέτρεψαν στον Περπέρογλου να κάνει ό,τι θέλει χωρίς …αντίπαλο.

Κάπως έτσι λοιπόν ήρθε μια απρόσμενη ήττα (σε σχέση με το πως ξεκίνησε ο αγώνας) με τον Παναθηναϊκό να φτιάχνει την άμυνα του αλλά να χαλάει την επίθεση και τον Ρικ Πιτίνο να διαχειρίζεται τους παίκτες με τρόπο που δεν τον δικαίωσαν. Έτσι, έχουμε μπροστά μας ένα μπλέξιμο καθώς αν δεν έρθουν μεγάλες νίκες θα έρθουν μεγάλες φουρτούνες.

ΥΓ: Το πόσο σημαντικός είναι ο Παπαπέτρου φάνηκε στο δεύτερο μέρος. Μακάρι να προλάβει το αυριανό ματς με τη Ζενίτ αν και είναι οριακό.

ΥΓ2: 18 λάθη με την περιφέρεια του Παναθηναϊκού να είναι πνευματικά αλλού.

ΥΓ3: Καλή η επιστροφή του Παππά και εξαιρετική εμφάνιση από τον Μήτογλου ενώ καλός ήταν και ο Παπαγιάννης.

ΥΓ4: Η διαιτησία ήταν πραγματικά κακή. Η τεχνική ποινή στον Πιτίνο επίσης αποτελεί ντροπή για το άθλημα.

ΥΓ5: Ακραία κακός στην επίθεση ο Παναθηναϊκός.