Γαλαζοκίτρινο “ΕΞΠΡΕΣ”, εκκωφαντικό διπλό μέσα στο Στρόβολο και μπουρλότο στην κορυφή!

191

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της αγωνιστικής αφού πέρασε εκκωφαντικά από το Στρόβολο κερδίζοντας τον Κεραυνό με 74-87 και έβαλε φωτιά στην κορυφή αφού έπιασε Κεραυνό και ΑΕΚ ενώ κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου γύρου (είχε ηττηθεί με 78-85 στο Λευκόθεο από το σημερινό του αντίπαλο) που ενδέχεται να αποδειχθεί χρυσάφι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία. Οι γαλαζοκίτρινοι του Κωνσταντινίδη συνέχισαν την εκπληκτική τους πορεία στο δεύτερο γύρο ενώ οι γηπεδούχοι σκόρπισαν διάχυτο τον προβληματισμό με την 3η τους ήττα στους τελευταίους 5 αγώνες και την 4η συνολικά φέτος (ΟΛΕΣ στο Στρόβολο).

Οι δύο ομάδες μπήκαν σαφέστατα διαβασμένες και με πρώτιστο στόχο να περιορίσουν τα επιθετικά ατού του αντιπάλου. Με διαφορετικούς όμως παίκτες να βγαίνουν μπροστά (Ουίλις για Κεραυνό και Τζάκσον για τον ΑΠΟΕΛ) και με τα βαριά χαρτιά να περιορίζονται αρχικά (Αμπουκάρ και Πέτερσον) οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 19-21 των φιλοξενουμένων.

Οι παίκτες του Λειβαδιώτη πάτησαν γκάζι και με ένα επιμέρους 11-2 προηγήθηκαν με 30-23 όμως η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος του Κεραυνού βραχυκύκλωσε τους γηπεδούχους με τους γαλαζοκίτρινους να βάζουν τον Ο’Μπράιεν στην εξίσωση και να μειώνουν σε 30-28 άμεσα. Ο Κεραυνός με τον Ουίλις να δείχνει ασταμάτητος ξέφυγε εκ νέου οπμως ο Τόνι Κωνσταντινίδης βάζοντας τον Πέτερσον (που ήταν άφαντος) στην εξίσωση και με 7 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους μείωσε ξανά στο καλάθι (39-37). Με τις 2 ομάδες να έχουν φορτωθεί με φάουλ και να πηγούν εκατέρωθεν στη γραμμή της φιλανθρωπίας το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 47-45.

Με προσωπικό κρεσέντο του σεληνιασμένου Κίτον Γκραντ (11 πόντους σε 4 λεπτά) πίσω από τα 6.75μ ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο με τους γαλαζοκίτρινους να τρέχουν ένα 13-3 σερί για το 50-58 και τον Λειβαδιώτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Η άμυνα των ερυθροκίτρινων υπολειτουργούσε, δεν υπήρχε η απαραίτητη ενέργεια και πίεση πάνω στη μπάλα και ενδεικτικό είναι το μόλις 1 ομαδικό φάουλ των γηπεδούχων στα πρώτα 7 λεπτά του 3ου δεκαλέπτου. Ο Ουίλις προσπαθούσε με προσωπικές ενέργειες να ροκανίσει τη διαφορά όμως 2 τρίποντα-μαχαιριά του εορτάζοντα Ιωάννη Γιανναρά έκαναν το 60-68 στο τέλος του δεκαλέπτου με τους γαλαζοκίτρινους να δείχνουν ότι ελέγχουν το παιχνίδι.

Αναμένοντας την αντίδραση των παικτών του Λειβαδιώτη στο 4ο και καθοριστικό δεκάλεπτο η οποία όχι μόνο δεν ήρθε αλλά οι ερυθροκίτρινοι δε βρήκαν σκορ με το πέρασμα 4 λεπτών και με νέο 8-0 σερί των φιλοξενουμένων η διαφορά ξέφυγε σε δυσθεώρητα ύψη (60-76). Οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη έχοντας και το μυαλό στη διαφορά που ηττήθηκαν τον πρώτο γύρο (78-85) διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη.