Γαλαζοκίτρινος θρίαμβος με φοβερή (για 30’) ΑΕΛ!

12

Σ’ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθηκε στη Λεμεσό, με τις ομάδες να παρουσιάζονται “διπρόσωπες” η ΑΕΛ κέρδισε την ΕΝΠ με 80-61.

Η ομάδα του Μίκαελ Κοχ έκανε σχεδόν το τέλειο πρώτο ημίχρονο, βγαλμένο από τα μπλοκάκια του Γερμανού τεχνικού. Βγάζοντας απίστευτη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με μεγάλο πλουραλισμό έδειχνε να κάνει ότι θέλει στις δύο πλευρές του γηπέδου και κατάφερε μέχρι το ημίχρονο να προηγηθεί με 43-26.

Η ομάδα του “Πιστόλα” παρουσιάστηκε αγνώριστη στο πρώτο μισό με τις φωνές του Κύπριου τεχνικού να αφυπνούν τους βυσσινί που με εμφανώς διαφορετική διάθεση μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Πιάνοντας στον ύπνο τους γηπεδούχους που νόμισαν πως το παιχνίδι τελείωσε έτρεξαν ένα σερί 20-4 και μάλιστα προηγήθηκαν με 48-50.

Οι παίκτες του Κοχ ξαναγύρισαν το διακόπτη και μέσα σε έξι λεπτά μετέτρεψαν το 54-50 σε 70-52. Το 16-2 σερί των γαλαζοκιτρίνων επανέφερε τις ισσοροπίες σβήνοντας έτσι το νεκρό τρίτο δεκάλεπτο και χάρισε στους γηπεδούχους μία άνετη -όπως αποδείχθηκε- νίκη. Εκτός από τον Φέισι Κένταν καταλυτική ήταν η παρουσία των Παλάλα και Πιττάκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 43-26, 54-50, 80-61