Γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης η ΑΕΚ

0

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη δεύτερη φάση του FIBA Europe Cup πέτυχε η ΑΕΚ και πλέον μπαίνει γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Μετά τη Βαρέζε, η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε και της Τσμόκι Μινσκ με 73-68 και βλέπει με αισιοδοξία την συνέχεια.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, με τους Λευκορώσους να κάνουν ένα 0-8. Η ομάδα του κου Λίνου Γαβριήλ έκανε σχεδόν 3,5 λεπτά να πετύχει τον πρώτο της καλάθι, όμως απάντησε με ένα δικό της 7-0 και πλησίασε στον πόντο. Για μερικά λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, όμως ο Μπρέζετς με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ΑΕΚ 3:56 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Αλλά η δεν σταμάτησαν εκεί καθώς με ένα εκρηκτικό 18-1 η ΑΕΚ έγινε το απόλυτο αφεντικό του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ συντήρισε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, βρίσκοντας απαντήσεις σε κάθε εύστοχη επιθετική προσπάθεια της Τσμόκι. Τρισόκκας, Παλάλας και Μπόουμαν κατά κύριο λόγο ήταν οι στηλοβάτες της ομάδας της Λάρνακας και το κοινό παραληρούσε στις εξέδρες. Το ημίχρονο έκλεισε βρίσκοντας την ΑΕΚ μπροστά με 49-35.

Με ακόμα ένα ξέσπασμα με 12-2 ως τη μέση του τρίτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ άνοιξε τη διαφορά ακόμα περισσότερο. Ο Πέτροβιτς, ο ΜακΦάντεν και ο Τρισόκκας έκαναν το 63-46 και όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ πήγαινε για μια άνετη νίκη.

Ένα ξαφνικό μπλακ άουτ στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ευτυχώς δεν κόστισε! Η Τσμόκι μπήκε με σκοπό να επανέλθει και με ένα σερί 16-2 έφερε την αναμέτρηση στους τρεις πόντους διαφορά. Ο ΜακΦάντεν απάντησε με ένα ηρωικό τρίποντο και ο Μπόουμαν λίγο αργότερα κάρφωσε με μανία τη μπάλα στο αντίπαλο καλάθι. Όμως ένα νέο 5-0 για την ομάδα της Λευκορωσίας, έσπειρε την ανησυχία στους φίλους της ΑΕΚ, καθώς η Τσμόκι μείωσε στους 2 πόντους (70-68). Ο κος Λίνος Γαβριήλ κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ και στην επιστροφή ο Μπόουμαν πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο καλάθι, με άλει-ούπ από ασίστ του Παλάλα! Στην επόμενη φάση ο Παντελή έκλεψε τη μπάλα, όμως ο Παλάλας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όπως έκανε όμως και ο Γκρέι για τους αντίπαλους. Ο ΜακΦάντεν κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές κάνοντας το 73-68. Ο Γιουλιάνκο αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και στη συνέχεια κόπηκε από τον απίστευτο Μπόουμαν, ο οποίος στον αιφνιδιασμό δεν κατόρθωσε να καρφώσει τη μπάλα στο αντίπαλο καλάθι. Το 73-68 ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκαπέντε κλεψίματα και οι 22 πόντοι που πέτυχε η ΑΕΚ από τα 15 λάθη της Τσμόκι, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, όπως και οι 50 πόντοι από το “ζωγραφιστό”. Η παρουσία των περίπου 500 οπαδών της ΑΕΚ πρόσθεσαν ξεχωριστό τόνο στην αναμέτρηση.

MVP: Ο Μπόουμαν βρίσκεται σε ανοδική πορεία και το επιβεβαίωσε για ακόμα μια φορά! 23 πόντοι, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και από ένα κλέψιμο και κόψιμο, του έδωσαν τον τίτλο του καλύτερου παίχτη της αναμέτρησης.