1

Η ΑΕΚ κόντραρε στα ίσα μία ομάδα υψηλότερου επιπέδου κι έδειξε πως έχει τα χαρακτηριστικά να «χτίσει» για να βελτιωθεί κι άλλο.

Η ΑΕΚ έδωσε το τελευταίο της για φέτος, ευρωπαϊκό παιχνίδι στο Κίτιον κι έδειξε για μία ακόμη φορά πως διαθέτει αρκετά από τα χαρακτηριστικά που χρειάζονται για να δημιουργήσεις κάτι καλό.

Η Βαρέζε είναι εννοείται ανώτερου επιπέδου ομάδα κι όμως οι παίκτες του Κουκούρη τα κατάφεραν περίφημα για τρία δεκάλεπτα στεκούμενοι ως ίσοι προς ίσους.

Οι γηπεδούχοι με τους Ντουρέν και Παντελή κατ’ εμέ σε καταπληκτική κατάσταση μετέτρεψαν γρήγορα το 10-17 (6′) σε 27-21 (12′). Προσωπικά δε γνωρίζω πολλές ομάδες π.χ της Basket League (πέραν των δύο μεγάλων) που θα μπορούσαν σε ένα εξάλεπτο να επιβληθούν της συγκεκριμένης ομάδας με 17-4. Αυτό από μόνο του είναι κάτι στο οποίο πρέπει να… χτίσουν οι γηπεδούχοι.

Γενικότερα μου άρεσαν οι αντιδράσεις της ΑΕΚ όταν η Βαρέζε προσπαθούσε να επιβληθεί στο παρκέ και μάλιστα δεν το κατάφερνε με «Κολοκοτρωνέικο» μπάσκετ, αλλά με τακτική και πλάνο.

Ειδικά στην επίθεση οι γρήγορες πάσες μετακινούσαν τη μπάλα από τη μία πλευρά στην άλλη με αποτέλεσμα να γίνεται πιο ευάλωτη η άμυνα. Όταν η μπάλα μετακινείται γρήγορα, το ίδιο συμβαίνει και με την άμυνα, κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχουν κενά που εκμεταλλεύτηκαν ορισμένες φορές οι γηπεδούχοι.

Για την τελευταία περίοδο δεν έχω να πω πολλά. Λίγο η κούραση από το μικρό rotation που επιλέχθηκε μία ακόμη φορά (εφτά παίκτες έπαιξαν πάνω από 16 λεπτά) και λίγο η αστοχία στα σουτ πίσω από τα 6.75 έφεραν τη διεύρυνση της διαφοράς. Με το χρόνο να τελειώνει η Αεκ δεν πρόλαβε να αντιδράσει για μία τελευταία φορά, αλλά σίγουρα η εικόνα της στα τρία δεκάλεπτα ήταν άψογη.

ΥΓ: Περαστικά στον Νίκο Παππά. Κανένας τραυματισμός οποιασδήποτε ομάδας δεν είναι επιθυμητός.