«Γλυκιά» ήττα και μεγάλη πρόκριση για τον Κεραυνό στους «16» του FIBA Europe Cup!

0

Παρά την ήττα (77-71) που γνώρισε στην έδρα της U-BT Cluj ο Κεραυνός Στροβόλου εξαργύρωσε τις καλές του εμφανίσεις στη διοργάνωση, παίρνοντας ιστορική πρόκριση στους «16» του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη κλέβει την παράσταση καθόλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν και με διαδοχικές υπερβάσεις κατάφερε να πετύχει το μεγάλο στόχο που είχε θέσει, επιστρέφοντας στη ελίτ του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Ο Κεραυνός άξιζε περισσότερα από το παιχνίδι στην Ρουμανία, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ, τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Δυστυχώς η Cluj ήταν ανεβασμένη στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να πάρει την νίκη. Ωστόσο η πολύ θετική πορεία που είχε η κυπριακή ομάδα έως τώρα στον θεσμό της χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, ως μία από τις δύο καλύτερες ομάδες που τερμάτισαν στην 3η θέση του ομίλου τους. Έτσι το ευρωπαϊκό ταξίδι για την ομάδα του Στροβόλου θα συνεχιστεί, στην φάση των «16» του FIBA Europe Cup.

Με 6-0 προηγήθηκε η Cluj μέχρι το 1:30, με τον Κεραυνό να σημειώνει στα επόμενα δυόμιση λεπτά εφτά πόντους με τον Αμπουκάρ και να προηγείται με 7-6. Μέχρι το 5:30 το παιχνίδι ήταν στο ισόπαλο 10-10, ενώ μέχρι το 7’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από πέντε ακόμα πόντους (15-15). Με το τέλος της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 17-17.

Ο Κεραυνός ξεκίνησε την Β’ περίοδο με τέσσερις πόντους από τους Μιχαήλ και Σκοτ, παίρνοντας προβάδισμα με 21-17. Έπειτα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-19, με τον Κινγκ να απαντάει με τέσσερις πόντους έως το 12’ κάνοντας το 25-19. Τρία λεπτά αργότερα το παιχνίδι ήταν στο ισόπαλο 27-27, ενώ μέχρι το 15:30 ο Κεραυνός με τέσσερις πόντους από τους Κινγκ και Αμπουκάρ προηγήθηκε με 31-27. Στο 18’ το σκορ ήταν στο 33-33 ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από τρεις ακόμα πόντους (36-36).

Με τέσσερις πόντους του Γουάτσον ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο η Cluj, που πήρε προβάδισμα με 40-36, με τον Κεραυνό να απαντάει με τέσσερις πόντους από τους Πέπερ και Μπάρκερ, ισοφαρίζοντας σε 40-40 στο 22’. Στο επόμενο δίλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 46-42, με τον Πέπερ να σημειώνει λεϊ απ στην συνέχεια μειώνοντας σε 46-44. Η κυπριακή ομάδα ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια, παίρνοντας προβάδισμα με 48-47, στο 27’. Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (50-49), με τον Κεραυνό στην συνέχεια να πετυχαίνει έξι πόντους (τρίποντο ο Κινγκ, δύο ο Πέπερ, ένα ο Πάρκς) παίρνοντας προβάδισμα με 56-49, ενώ από δύο πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες έως το τέλος της περιόδου (58-51).

Οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου (60-53). Μέχρι 32’ οι γηπεδούχοι σημείωσαν επτά πόντους, και ο Κεραυνός ένα, μειώνοντας έτσι σε 61-60. Ακολούθως ο Κεραυνός ήταν ανεβασμένος, καταφέρνοντας έως το 35’ να προηγηθεί με 69-62. Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την κυπριακή ομάδα, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν δεκαπέντε σερί πόντους και να παίρνουν προβάδισμα με 77-69. Πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Μιχαήλ μείωσε σε 77-71 για τον Κεραυνό.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 36-36, 51-58, 77-71

U-BT Cluj Napoca (Mihai Silvasan): Sakic 8, Watson 20 (2), Barro 14, Kalnichenko, Lapornik 13 (1), Torok, Drungilas, Kromah 16 (2), Kuti 6 (1).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Σκοτ 5 (1), Πέπερ 12 (2), Μιχαήλ 4, Κινγκ 15 (1), Ρος 5 (1), Μπάρκερ 4, Αμπουκάρ 15 (1), Κορωνίδης, Παρκς 11.