Η ΑΕΚ είχε εμπειρία και προσωπικότητες

0

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες γράφει στο Cyprusbasket για την ανατροπή της ΑΕΚ και το εξαιρετικό πρόσωπο της ΑΕΛ μέχρι να ξεκινήσει να παίζει με το χρόνο.

Ελάχιστοι πρέπει να περίμεναν την εξέλιξη που είχε η αναμέτρηση της ΑΕΚ με την ΑΕΛ, ειδικά από τη στιγμή που ο Μίκαελ Κοχ είχε κι έναν ξένο λιγότερο στη σύνθεσή του.

Να όμως που για μία ακόμη εβδομάδα το κυπριακό πρωτάθλημα έβγαλε το «ανταγωνιστικό» του πρόσωπο και εν μέρει δικαιολόγησε και τον χαμό που γίνεται στη βαθμολογία.

Τα ματς μεταξύ αντιπάλων που τους χωρίζει ποιότητα και μπάτζετ, για να γίνουν ντέρμπι χρειάζεται η καλή ομάδα να βρεθεί σε κακό απόγευμα και η πιο αδύναμη ομάδα να παίξει αρκετά καλύτερα από ό,τι συνηθίζει. Αυτό συνέβη σε μεγάλο διάστημα του ματς.

Μπορεί στην πρώτη περίοδο η εικόνα του ματς να ήταν λογική, αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε τα πάντα. Ο Κουκούρης πολύ σωστά έκανε πιο συχνά αλλαγές για να μην φορτώσει τους παίκτες του που προέρχονταν από ματς και ταξίδι στο Μινσκ, αλλά του στοίχισε σε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι σούταραν αρκετά καλά και όταν ξαφνικά μπαίνουν τα σουτ, τόσο βελτιώνεται η ψυχολογία τους.

Μου άρεσε η ιδέα του Κοχ να πάει αρκετά σε φάσεις «1on1». Ελάχιστο pick n roll και μπόλικο isolation, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του. Ο Παρκς δεν είχε αντίπαλο να τον σταματήσει κι ενδεχομένως αυτός να ήταν και ο λόγος που ο Βινάλες έμεινε έξω στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Κουκούρης εμπιστεύτηκε τους γηγενείς παίκτες οι οποίοι τον δικαίωσαν απόλυτα.

Η ΑΕΛ έκανε το λάθος και ξεκίνησε να παίζει με το ρολόι από πολύ νωρίς. Από το 32′ – 33” εκδήλωνε επίθεση 2-3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη των 24”.

Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά έχει την εμπειρία να «μυριστεί» τον φόβο των αντιπάλων. Ανέβασε την πίεσή της, βρήκε δύο μακρινά σουτ από Σκίφιτς και Κούνα ενώ είδε και τον Σιζόπουλο στα τελευταία 5 λεπτά να κάνει σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση (καλάθια, βολές, ασίστ).

Επίσης οι γηπεδούχοι διαθέτουν πολύ πιο ισχυρές προσωπικότητες σε σχέση με τους παίκτες της ΑΕΛ και πάντα στα κρίσιμα σημεία ενός αγώνα, ο ισχυρός χαρακτήρας του παίκτη θα διαδραματίσει ρόλο στο αποτέλεσμα.

Από τη στιγμή που το παιχνίδι πήγε στο επιπλέον πεντάλεπτο η ΑΕΚ ήταν ξανά φαβορί και το επιβεβαίωσε παρά το αρχικό 0-4 της ΑΕΛ.

ΥΓ: Η ΑΕΚ έπαιξε με 9 παίκτες να αγωνίζονται τουλάχιστον 14 λεπτά. Το άνοιξε το rotation o Κουκούρης και δικαιώθηκε. Βέβαια σε αυτό έπαιξε ρόλο και το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, αλλά παραμένει σωστή σκέψη του προπονητή της.

ΥΓ 2: Ο Κοχ κάνει εξαιρετική δουλειά στην ΑΕΛ και φαίνεται.