Ιωνικός – ΠΑΟΚ 83-66: Έκανε “σεφτέ” στη Basket League

0

Χάρη στο ξέσπασμά του στην τελευταία περίοδο, ο Ιωνικός Νικαίας πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ (83-66) και έκανε σεφτέ στην επανεμφάνισή του στη Basket League. Ξεχώρισε το δίδυμο των Λουκά Μαυροκεφαλίδη – Βασίλη Χαραλαμπόπουλου.

Ντέρμπι για τρεις περιόδους που κατέληξε σε περίπατο στην τελευταία ήταν το παιχνίδι του Ιωνικού Νικαίας με τον ΠΑΟΚ. Στην πρώτη παρουσία του Νίκου Βετούλα στον πάγκο των κυανόλευκων (στη δεύτερη θητεία του), έκαναν σεφτέ στη Basket League (83-66). Στο “Σοφία Μπεφόν” που ήταν κεκλεισμένων των θυρών, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στην τελευταία περίοδο και σε συνδυασμό με τα 2/17 σουτ των φιλοξενούμενων, έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο MVP

Στη… μέση μπορεί να κοπεί το βραβείο για το παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ. Στο πρώτο μέρος ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε όλη τη δουλειά, στο δεύτερο ανέλαβε δράση ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Εν τέλει, ο πρώτος ολοκλήρωσε με 22 πόντους (με 3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 4/6 βολές), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 30’20” ενώ ο δεύτερος είχε 16 πόντους (με 5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 3/4 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο σε 32’16” συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η τελευταία περίοδος του ΠΑΟΚ ήταν καταστροφική, κι αυτή που ουσιαστικά καθόρισε την τελική έκταση της διαφοράς. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη πέτυχαν 4 πόντους με 2/6 δίποντα και 0/11 τρίποντα, αδυνατώντας από τα μισά του δεκαλέπτου κι έπειτα να διεκδικήσουν οτιδήποτε από την αναμέτρηση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον ρυθμό να είναι αρκετά καλός και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια ανά δύο με τρία λεπτά, ανάλογα με το ποια εκ των δύο ομάδων έβρισκε μαζεμένες καλές άμυνες. Από τη μία η δράση των ψηλών του Ιωνικού κι από την άλλη οι περιφερειακοί του ΠΑΟΚ, αποτελούσαν την αιχμή του δόρατος για τις δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντες μπροστά στο σκορ (43-38), αλλά επ’ ουδενί αισθάνονταν άνετα. Κι αυτό γιατί ο Άνταμ Σμιθ έκανε πάντα ό,τι χρειαζόταν για να τους προσθέτει πίεση και να διατηρεί τον δικέφαλο σε θέση να διεκδικεί τη νίκη. Μέχρι το 30ο λεπτό όλα αυτά, αφού στην τελική ευθεία, μόνο μία ομάδα έδειχνε σε κάθε κατοχή πιο κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ιωνικός Νικαίας βελτίωσε την άμυνά του, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος περιόρισε αισθητά την δράση του καλύτερου περιφερειακού του ΠΑΟΚ, κι από εκεί άρχισε να γίνεται αντιληπτό πως οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν τη νίκη. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη πέτυχαν όλους κι όλους 4 πόντους (με 2/17 σουτ), εκείνοι του Νίκου Βετούλα παρέμειναν συνεπείς στην επίθεση και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στη Basket League με 83-66.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κεκλεισμένων των θυρών το παιχνίδι ΠΑΟΚ στο “Σοφία Μπεφόν”.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα – Μπίτης – Παντελίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 22 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, Σάφτενααρ 3, Μπαρτ 14 (1/8 τρίποντα), Τζόουνς 15 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόρενς 7 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 16 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κώττας, Μπατής 3 (1), Δημάκος 3 (1), Στιθ.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος 9, Γουίγκινς 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λιούις 11 (2), Σμιθ 18 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/7 βολές), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 1 (0/6 σουτ), Τσόχλας 3 (1/7 σουτ), Σχίζας, Μπεστ 13 (2/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νόουλς 9 (12 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός Νικαίας: 14/27 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 19/28 βολές, 37 ριμπάουντ (28+9), 21 ασίστ, 6 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 17/32 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 11/16 βολές, 37 ριμπάουντ (28+9), 14 ασίστ, 11 λάθη, 2 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα, ο Ιωνικός Νικαίας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Άρη (19/10, 15:45), ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (19/10, 17:45).

Πηγή: Sport24.gr