Ισοφάρισε τη σειρά με την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ ο Κεραυνός (vid)

0

Ο Κεραυνός Στροβόλου ήταν ο νικητής στον δεύτερο αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος Γυναικών Κ18, όπου επικράτησε στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» με 54-45 της Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ, ισοφαρίζοντας την σειρά των τελικών σε 1-1.

Οι «ερυθροκίτρινες» ξεκίνησαν πιο καλά το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με το τέλος της Α’ περιόδου, με 14-10. Η ΕΝΑΔ ανέβασε στροφές και μέχρι το τέλος του Α’ ημιχρόνου, ισοφάρισε σε 24-24. Στην Γ’ περίοδο είδαμε κυρίως μία ισορροπημένη αναμέτρηση, με την ομάδα του Αγίου Δομετίου να παίρνει προβάδισμα με 37-36. Σαφώς βελτιωμένος ήταν ο Κεραυνός στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας με το τέλος του αγώνα να πάρει την νίκη με τελικό σκορ 54-45.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Ανδριάνα Κασάπη με 23 πόντους (5 τρίποντα). Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες το ερχόμενο Σάββατο (12/5) στις 17:30, στην Κλειστή Αίθουσα Αγίου Δομετίου. Η ομάδα που θα επικρατήσει, θα στεφθεί Πρωταθλήτρια Νεανίδων 2018.