Ισοφάρισε την C2S ΑΕΛ ο Κεραυνός

0

Ο Κεραυνός απάντησε με νέο «μπρέικ» στον δεύτερο αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος Γυναικών, όπου επικράτησε μέσα στο «Νίκος Σολομωνίδης» με 61-53 της C2S ΑΕΛ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στις νίκες.

Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο στην έναρξη του, με την ΑΕΛ να έχει ελαφριά υπεροχή, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 18-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου είχε δημιουργήσει διαφορά οκτώ πόντων στο σκορ (35-27).

Με την έναρξη της Γ’ περιόδου οι γηπεδούχες ήταν ξανά βελτιωμένες, όπου κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά στο σκορ και να ισοφαρίσουν σε 43-43. Πιο συγκεντρωμένες ήταν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιρίστριες του Κεραυνού, όπου πήραν ξανά προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν έως το τέλος, φεύγοντας από την Λεμεσό με την νίκη, με 61-53.

Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Άνδρια Πιτσιλλίδου με 19 πόντους (2 τρίποντα). Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν ξανά μεταξύ τους στον τρίτο αγώνα της σειράς την ερχόμενη Πέμπτη 12 Απριλίου στις 20:00, στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο, σε παιχνίδι που θα μεταδοθεί ζωντανά σε live streaming από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ στο www.basketball.org.cy, σε μία παραγωγή του Alfa Sports TV.

Θυμίζουμε πως η φετινή Πρωταθλήτρια ΟΠΑΠ Γυναικών θα είναι η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 27-35, 43-43, 53-61