Ήττα στο Μάντσεστερ για την Εθνική

235

Την αναμενόμενη ήττα με 84-47 γνώρισε η Εθνική ομάδα των Ανδρών στο Μάντσεστερ από το Ηνωμένο Βασίλειο στα πλαίσια της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ του 2021.

Το σύνολο του Λίνου Γαβριήλ παρατάχθηκε με ελλείψεις παικτών με σοβαρό ρόλο στο σκοράρισμα (Νίκος Στυλιανού, Ιάκωβος Παντελή, Στέφανος Ηλιάδης) κι έτσι ήταν φυσιολογικό να μην βρει τόσες λύσεις στην επίθεση. Συν τοις άλλοις, την αποστολή ακολούθησαν πολλοί νεαροί παίκτες, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να συλλέξουν εμπειρίες κόντρα σε αντιπάλους με παραστάσεις σε υψηλά επίπεδα και εξαιρετική εμπειρία.

Το τελικό σκορ είναι το τελευταίο που μετράει και άπαντες στην Ομοσπονδία δεν βλέπουν το… Δέντρο κι έτσι δεν χάνουν το Δάσος. Η διαφορά, εξαλλου, είναι πλασματική και δημιουργήθηκε σε τέτοια υψηλά επίπεδα στα τελευταία λεπτά (επιμέρους σκορ 22-8 στο τέταρτο δεκάλεπτο) όταν οι καλαθοσφαιριστές μας ξέμειναν αναπόφευκτα από δυνάμεις και οι γηπεδούχοι έκαναν επίδειξη δύναμης για τη δημιουργία εντυπώσεων.

Η ανανέωση που γίνεται είναι αναγκαία να μην έρθει η καταστροφή στο μέλλον και το πλάνο προχωράει ιδανικά. Οι διεθνείς μας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό κι είχαν πολλά να μάθουν που θα τους χρησιμεύσουν στην πορεία. Χαρακτηριστικό είναι πως έκαναν το ντεμπούτο τους ο Γιάννης Γιανναράς και ο μαθητής της 3ης Λυκείου, Γιώργος Τρετιακόβ.

Όπως προαναφέραμε, τα περισσότερα βασικά ατού απουσίαζαν και ο κλήρος έπεσε στους Ανδρέα Σιζόπουλο, Ταϊρελ Μπιγκς και Σάιμον Μιχαήλ, οι οποίοι βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν σε αρκετές περιπτώσεις την αντίπαλη άμυνα, η οποία απαρτιζόταν από πολύ αθλητικά και δυνατά κορμιά.

Δεκάλεπτα: 28-16, 45-24, 62-39, 84-47