Κ18: Άνοδος και νταμπλ για Όλυμπο!

0

Την κατάκτηση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Β’ Κατηγορίας πανηγυρίζει ο Όλυμπος Αγλαντζιάς, που επικράτησε στον τρίτο και τελευταίο τελικό της Πετρολίνα ΑΕΚ με 71-66 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο Πλατύ. Η ομάδα της Αγλαντζιάς κατέκτησε και το Κύπελλο για την ίδια κατηγορία στην φετινή αγωνιστική περίοδο, πετυχαίνοντας έτσι το νταμπλ.

Τα “χρυσά μωρά” υπό τη μαεστρική καθοδήγηση του Ευρυπίδη Ανδρέου έφτασαν στο τρόπαιο με τους Χρήστο Χατζηκώστα και Τάσο Ανδρέου να κάνουν πράγματα και θαύματα πάνω στο παρκέ. Στον αντίποδα, ο εργατικός και μεθοδικός Δημήτρης Κουκούρης παρουσίασε ένα εξαιρετικά δουλεμένο σύνολο, όμως οι υψηλές πτήσεις του Λεοντίου και του Πασιαλή δεν αρκούσαν.

Ο Αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ και μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε πάρει κεφάλι στο σκορ με 16-15. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ στους έξι πόντους (32-26).

Ο Όλυμπος ήταν ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο, φέρνοντας το σκορ στο 47-47 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν πιο συγκεντρωμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας στο τέλος την νίκη με 71-66, κατακτώντας έτσι το πρωτάθλημα.