Κ18 Γυναικών: Πήρε… κεφάλι από τον ΑΠΟΠ η ΕΝΑΔ

0

Η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου αγώνα της σειράς για την Τελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Κ18, όπου επικράτησε μέσα στον Άγιο Δομέτιο του ΑΠΟΠ με 47-44 μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 12-7 στο τέλος της Α’ περιόδου. Οι καλαθοσφαιρίστριες της ΕΝΑΔ ανέβασαν στην συνέχεια τον ρυθμό τους και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ήταν μπροστά με έντεκα πόντους διαφορά (29-18).

Στην Γ’ περίοδο το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο, με τον ΑΠΟΠ να μειώνει στους εννέα την διαφορά (42-33). Η ομάδα της Πάφου συνέχισε την προσπάθεια της για να κάνει την ανατροπή, με την ΕΝΑΔ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα της μέχρι τέλους και να αποχωρεί με τη νίκη με τελικό σκορ 47-44, έπειτα από αμφίρροπες μονομαχίες μεταξύ δύο ισοδύναμων αντιπάλων.

Πρώτη σκόρερ για την ΕΝΑΔ ήταν η Κυριακή Τέιλορ που σημείωσε 15 πόντους, όσους και η Βαρβάρα Ευσταθίου από τον ΑΠΟΠ. Η επόμενη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο 22 Απριλίου στις 19:00 στο Α’ Λύκειο Άκης Κλεάνθους στην Πάφο. Η ομάδα που θα φτάσει στις δύο νίκες θα κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 7-12, 29-18, 42-33, 47-44